Druty z dźwiękiem z Cedyni

<p>Huta Cedynia przygotowuje się do wytwarzania drutu z miedzi beztlenowej. To najcieńsze na świecie przewody do przenoszenia dźwięku i obrazu - pisze &quot;Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska&quot;. </p>

Do czego służą druty beztlenowe? Mają one bardzo szeroki zakres zastosowań, począwszy od wyrafinowanej mikroelektroniki poprzez elektrotechnikę aż do przemysłu budowlanego. Są cenione przez wytwórców sprzętu muzycznego i audiofilów, ponieważ zawierają minimalną ilość zanieczyszczeń, dzięki czemu doskonale przewodzą dźwięk.

Dotychczas specjalnością Huty Cedynia w Orsku była zwykła walcówka; teraz podejmie znacznie bardziej nowoczesną produkcję. KGHM wydał na nową inwestycję 18,5 mln złotych. Za te pieniądze rozbudowano halę, trwa już montaż instalacji, a w połowie września ruszy próbna produkcja. Huta Cedynia będzie jedynym polskim producentem takich przewodów.

Linia produkcyjna będzie w pełni zautomatyzowana. Obsługiwać ją będzie zaledwie dwóch pracowników na zmianie, mówi Zygmunt Woźny, dyrektor Huty Cedynia. MP

PAP - Nauka w Polsce
reomp/


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera