<p>Celnicy z Olszyny (Lubuskie) znaleźli w ciężarówce kierowanej przez mieszkańca woj. opolskiego siedem spreparowanych ptaków rzadkich gatunków, chronionych Konwencją Waszyngtońską (CITES). Mężczyzna nie miał zezwolenia na ich wywóz - poinformowała w piątek 19 maja rzeczniczka Izby Celnej w Rzepinie. </p>
Znajdowało się w nim siedem spreparowanych ptaków m.in. bernikla rdzawoszyja, perkozek i myszołów zwyczajny. Wszystkie one są wymienione w Konwencji CITES. Posiadanie i przemieszczanie takich okazów bez wymaganego zezwolenia jest zabronione prawem" - mówi Downar-Zapolska.
Kierowcy z Opolskiego grozi od trzech miesięcy do pięciu lat
pozbawienia wolności. Sprawę wraz z dowodami przekazano
prokuraturze w Żarach.
CITES - Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, tzw. Konwencja Waszyngtońska, to umowa
międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących
populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych w skali świata.
Ich ochrona przed wyginięciem polega m.in. na kontroli i ograniczaniu międzynarodowego handlu żywymi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi.
Konwencja obecnie obowiązuje w ponad 160 krajach. Została
sporządzona 3 marca 1973 roku w Waszyngtonie; Polska ratyfikowała
ją w 1989 roku, a weszła ona w życie w 1990 roku. MMD
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.