Chiny/ Nowa załoga stacji kosmicznej zabrała ze sobą rybę i robaki

24.04.2025.  EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES
24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-20 (Boski Statek) z trzyosobową załogą na pokładzie wystartował w czwartek z kosmodromu Jiuquan na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Wraz z tajkonautami na stację Tiangong udały się płazińce i ryba słodkowodna, które zostaną wykorzystane w badaniach.

Rakieta nośna Długi Marsz 2F wystartowała ok. godz. 17.20 czasu lokalnego (11.20 w Polsce).

Dowódcą 20. już misji na stację kosmiczną Tiangong (Niebiański Pałac) jest Chen Dong, doświadczony tajkonauta, który jako pierwszy Chińczyk spędził ponad 200 dni w przestrzeni kosmicznej.

Towarzyszą mu debiutujący w kosmosie Chen Zhongrui, były pilot sił powietrznych, oraz Wang Jie, inżynier technologii kosmicznej.

Na pokład stacji zabrano po raz pierwszy płazińce (tzw. robaki płaskie). Celem badań z ich udziałem jest analiza zasadniczych mechanizmów regeneracji, co może pomóc w leczeniu urazów związanych z pobytem w kosmosie. Zabrana na pokład ryba słodkowodna, danio pręgowany - dla którego to już druga misja w kosmosie - ma pomóc w ustaleniu wpływu mikrograwitacji na homeostazę białek u kręgowców. Ma to przyczynić się do zrozumienia mechanizmów utraty masy kostnej i problemów sercowo-naczyniowych w przestrzeni kosmicznej – podała rządowa telewizja CCTV.

Podczas półrocznej misji załoga zainstaluje też na Tiangong osłony przed kosmicznymi śmieciami, przeprowadzi spacery kosmiczne i prace konserwacyjne.

Obecna załoga stacji kosmicznej wróci na Ziemię 29 kwietnia po przekazaniu obowiązków nowej zmianie.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą wpływać na zachowania dzieci ze spektrum autyzmu

  • Fot. Adobe Stock

    Google tworzy tłumacza języka delfinów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera