W Polskiej Wikipedii jest już ponad 100 tysięcy haseł

W internetowej Polskiej Wikipedii, wolnej encyklopedii, ukazało się stutysięczne hasło - poinformował Dariusz Siedlecki z Wikipedii. Barierę 100 tysięcy haseł Wikipedia przekroczyła w sobotnią noc, cztery lata od założenia jej polskiej wersji.

Wikipedia jest obecnie największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią na świecie, zaliczając ok. sto milionów odwiedzin dziennie - informują jej twórcy na stronie internetowej. Polska Wikipedia zalicza niespełna milion odwiedzin dziennie.

W 2005 roku polska Wikipedia niemal podwoiła swoją liczbę haseł (z 50 tysięcy), dalej jednak pozostaje w tyle za innymi popularnymi encyklopediami, m.in. nową encyklopedią powszechną PWN z 1998 roku (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tys. haseł).

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez Pawła T. Jochyma i Krzysztofa Jasiutowicza. Współwórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu.

Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa \"wiki\", które oznacza w tym języku \"szybko\".Fundacja Wikimedia jest niedochodową organizacją, mającą swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych na Florydzie. Została założona w 2003 roku z inicjatywy Jimmy′ego Walesa. Obecnie sprawuje opiekę nad ośmioma projektami - Wikipedią, wolną encyklopedią; Wikinews, serwisem informacyjnym; Wikisłownikiem, wielojęzycznym słownikiem; Wikicytatami, kolekcją cytatów; Wikibooks, darmowymi podręcznikami; Wikiźródłami, tekstami źródłowymi; Commons, repozytorium mediów oraz Wikispecies, katalogiem gatunków.

17 września 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera