Trzmiele podlizują się mszycom

Z braku odpowiednich kwiatów, trzmiele szukają mszyc, aby żywić
się ich słodką wydzieliną.

Jak wynika z badań naukowców z University of Stirling, takie zachowania są coraz częstsze - coraz trudniej znaleźć kwiaty w ogrodach czy na nieużytkach. W odróżnieniu od kwiatowego pyłku, płyn wydzielany przez ssące roślinny sok mszyce nie zawiera odpowiedniej ilości białek, niezbędnych pszczołom i trzmielom do prawidłowego funkcjonowania i karmienia larw. Może to być jedna z przyczyn, dla których w Wielkiej Brytanii jest coraz mniej trzmieli i dzikich pszczół.

Bez zapylających kwiaty pszczół i trzmieli niemożliwe jest rozmnażanie roślin, w tym wielu roślin uprawnych. Zdaniem autorów badań, należy propagować uprawę roślin kwiatowych, zwłaszcza groszku, mięty i gatunków pokrewnych, których pyłek jest szczególnie pożywny. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera