
Kraje członkowskie UE dały w piątek zielone światło dla agendy politycznej dla europejskiej nauki. Podkreśliły m.in. potrzebę wzmacniania równości płci, współpracy międzynarodowej i zastosowania sztucznej inteligencji w badaniach.
Ministrowie krajów członkowskich UE opowiedzieli się w piątek za przyjęciem programu politycznego na lata 2025-2027 Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA), której celem jest ujednolicenie unijnego rynku badań i innowacji.
Agenda postuluje m.in. wzmocnienie równości płci, tworzenie stabilnych warunków do rozwoju kariery i swobodny przepływ badaczy między krajami członkowskimi.
Kraje UE podkreśliły także potrzebę promowania współpracy międzynarodowej i badań ukierunkowanych na rozwijanie nowych technologii, także przy użyciu sztucznej inteligencji.
“Do Komisji Europejskiej wysyłamy mocny sygnał: naukowcy i innowatorzy w Europie oczekują programu, który rozwija przełomową wiedzę, przekłada się na realny rozwój gospodarki, generuje postęp technologiczny, wspiera bezpieczeństwo i pomaga rozwiązywać najbardziej palące globalne problemy" – podsumował na konferencji prasowej w Brukseli polski minister nauki Marcin Kulasek.
Nowa agenda ERA nadchodzi w momencie dużych cięć na badania w USA, szczególnie tych dotyczących klimatu, szczepień czy kwestii mniejszości. Unijna komisarka ds. startupów, badań i innowacji Ekaterina Zachariewa stwierdziła na początku kwietnia, że w tym kontekście UE powinna stać się bezpieczną przystanią dla najlepszych naukowców.
“Obecna sytuacja na świecie jest szansą na to, aby pokazać światu, że Europa pozostaje bezpiecznym miejscem dla nauki i badań. Europa może i powinna być najlepszym miejscem do prowadzenia badań naukowych, miejscem, które przyciąga i utrzymuje badaczy, zarówno europejskich, jak i międzynarodowych” - powiedziała komisarka.
Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP)
mws/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.