Uczelnie i instytucje

MNiSW: na spotkaniu z premierem rozmawiano o roli nauki w gospodarce

Warszawa, 14.05.2024. Gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 14.05.2024. Gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. PAP/Radek Pietruszka

Piątkowe spotkanie przedstawicieli resortu i świata nauki z premierem było okazją do rozmów "na temat roli nauki w procesach gospodarczych" - podało w komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się w piątek spotkanie premiera Donalda Tuska z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, ministrem finansów Andrzejem Domańskim, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Marcinem Kulaskiem oraz przedstawicielami świata nauki, m.in z prof. Andrzejem Jajszczykiem, prof. Krzysztofem Jóźwiakiem i prof. Michałem Tomzą.

Jak podało w komunikacie MNiSW, omawiano kwestie dotyczące rozwiązań na rzecz rozwoju polskiej nauki oraz "roli nauki w skoku rozwojowym naszego kraju".

"Spotkanie odbyło się w ramach szerszej dyskusji na temat rozwoju polskiej gospodarki i deregulacji" - czytamy.

MNiSW przypomniało, że wcześniej premier Tusk rozmawiał z przedsiębiorcami, by omówić propozycje zmian mających na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej.

"Premier Donald Tusk zapowiedział skoordynowane działania mające na celu uproszczenie przepisów gospodarczych. Proces ten może wpłynąć także na sektor nauki, ułatwiając współpracę uczelni i firm oraz przyspieszając wdrażanie wyników badań do biznesu" - podkreślił resort nauki.

Przypomniano również, że w czasie ogłaszania strategii "Polska. Rok przełomu" premier wraz z ministrem finansów zaprezentowali plan rozwoju Polski na nadchodzący rok, w którym jednym z głównych filarów ma być nauka.

"Piątkowe spotkanie w Kancelarii Premiera było okazją do podjęcia konkretnych rozmów na temat roli nauki w procesach gospodarczych i możliwości zacieśnienia współpracy między uczelniami a sektorem prywatnym" - podał resort, dodając, że MNiSW może "odegrać istotną rolę" w wypracowaniu rozwiązań, które wzmocnią pozycję polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu rządu. Uzasadnił to tym, że w piątek będzie kontynuował rozmowy z naukowcami. Celem projektu jest uelastycznienie kształtowania wysokości wynagrodzeń, siatki stanowisk i wymaganych kwalifikacji dla koordynatorów dyscyplin i pracowników Biura NCN. W zamieszczonym w piątek na stronie KPRM porządku posiedzenia rządu 17 lutego nie ma projektu nowelizacji ustawy o NCN. (PAP)

bar/ ero/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.01.2009. Prof. dr inż. Włodzimierz Kiernożycki. PAP/Jerzy Undro

    Szczecin/ Zmarł prof. Włodzimierz Kiernożycki, były rektor Politechniki Szczecińskiej i ZUT

  • Fot. Adobe Stock

    Rusza drugi etap naboru wniosków do programu Lektorzy NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera