UE/ Raport: nadal mało kobiet w sektorze badań i innowacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mimo że kobiety stanowią większość na uczelniach wyższych, nadal są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach naukowych i przywódczych – wynika z dorocznego raportu "She Figures" opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską.

Raport wykazał, że wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na kształcenie i pracę w tzw. dziedzinach STEM, obejmujących nauki przyrodnicze, technologie, inżynierię i matematykę.

W sektorach teleinformatycznych, które są obecnie uznawane za kluczowe, jedynie 22 proc. absolwentów studiów doktoranckich stanowią kobiety. Nierówności płciowe są również widoczne w środowisku akademickim i badawczym – według statystyk tylko 9 proc. wynalazców to kobiety.

Komisja Europejska ostrzega, że taka sytuacja nie tylko pogłębia istniejące luki na rynku pracy, ale także stanowi zagrożenie dla konkurencyjności UE – tej samej, przed której osłabieniem przestrzegał w swoim raporcie Mario Draghi. "Raport She Figures jest sygnałem alarmowym, kobiety napędzają postęp w edukacji, ale nadal napotykają zbyt wiele barier w badaniach, innowacjach i przywództwie. Musimy to zmienić – nie tylko dlatego, że jest to sprawiedliwe, ale dlatego, że od tego zależy przyszłość Europy" - skomentowała raport komisarka UE ds. badań naukowych i innowacji Ekaterina Zaharieva.

KE zapewniła, że podejmuje działania na rzecz promowania równouprawnienia płci w obszarze badań naukowych i innowacji, w tym m.in. wprowadziła równouprawnienie jako kryterium kwalifikowalności projektów w ramach unijnego programu finansowania badań i innowacji Horyzont Europa. "Kolejnym celem jest zwiększenie równowagi płci w całym programie, przy czym docelowo 50 proc. kobiet ma zasiadać w zarządach, grupach ekspertów i komitetach oceniających związanych z programem Horyzont Europa - poinformowała we wtorek w oświadczeniu KE.

Prowadzone są też nowe inicjatywy na rzecz promowania kobiet w sektorze badań naukowych i innowacji, w tym działania na rzecz walki z przemocą ze względu na płeć w środowisku akademickim oraz na rzecz wzmocnienia inicjatywy "Women TechEU" mającej na celu wspieranie technologicznych start-upów zarządzanych przez kobiety.

Raport She Figures publikowany jest od 2003 r. i jego celem jest śledzenie postępów w zakresie równouprawnienia płci w sektorze nauki i innowacji.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ bst/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera