Nowa stal z drukarki MEX analizowana na potrzeby lotnictwa i obronności

Źródło: WAT
Źródło: WAT

Metoda druku 3D – ekstruzja materiałów (MEX) - może służyć do produkcji metalowych komponentów ze stali. Czy będzie to tańsza alternatywa dla zaawansowanych metod laserowych stosowanych w przemyśle, sprawdzają naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.

Pierwsze badania pokazują, że technologia MEX ma duży potencjał w druku metali. Metoda ta wiąże się również z ideą tzw. cyfrowego magazynu części. Produkcja addytywna pozwala na drukowanie komponentów na żądanie, nie trzeba zatem magazynować części zamiennych. Jest to szczególnie interesujące dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego czy obronnego, gdzie możliwość natychmiastowej produkcji elementów na miejscu przynosi zarówno oszczędności, jak i usprawnia procesy logistyczne.

Właściwości stali 17-4 PH wytwarzanej przyrostową metodą ekstruzji materiałów MEX (ang. Material Extrusion) bada Katarzyna Jasik, doktorantka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT. Jak wyjaśnia badaczka w popularnonaukowym cyklu na stronie uczelni badania są uzasadnione znacznie niższym kosztem metody MEX w porównaniu z innymi technikami druku 3D metali, takimi jak techniki łączenia proszku metalowego za pomocą lasera. Drukarka pracująca w technologii MEX kosztuje około 4,5 tys. złotych. To znacznie mniej niż koszt drukarek laserowych, których cena może przekraczać nawet milion złotych.

Doktorantka dodaje, że metodę MEX łatwo wdrożyć w różnych środowiskach, nawet w warunkach polowych (np. mobilnych systemach kontenerowych). Tymczasem przeprowadzenie kalibracji i ustawienie specjalistycznych drukarek laserowych jest skomplikowane, a w trudnych warunkach wręcz niemożliwe.

Technika MEX jest jedną z najpowszechniej stosowanych metod druku 3D, szczególnie w druku polimerów. Obecnie naukowcy na świecie sprawdzają jej przydatność do druku nowych materiałów, takich jak ceramika lub metal. W druku metodą MEX stosuje się termoplastyczny drut nawinięty na szpulę potocznie nazywany filamentem. W druku metalu materiałem wejściowym jest kompozyt polimerowo-metalowy, dopiero po dodatkowej obróbce wydrukowanych części (debindowaniu i spiekaniu) uzyskuje się końcowy produkt o strukturze czystego metalu.

W czasopiśmie Materials naukowcy przyznają, że próbki stali wydrukowane techniką laserową mają lepsze właściwości mikrostrukturalne. Ale za to próbki wytworzone metodą MEX są twardsze i mają odpowiednią chropowatość powierzchni.

Jak poinformowała uczelnia, Katarzyna Jasik otrzymała grant Preludium 23 Narodowego Centrum Nauki

W ramach swojej rozprawy doktorskiej będzie analizować różne kombinacje parametrów odpowiedzialnych za nakładanie poszczególnych „ścieżek” materiału. Wytypuje optymalny zestaw umożliwiający wytwarzanie elementów o maksymalnej gęstości, minimalnej porowatości przy możliwie najlepszych właściwościach mechanicznych. Badania prowadzi pod kierunkiem prof. dr. hab. Lucjana Śnieżka i dr. inż. Janusza Kluczyńskiego.

Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Politechnika Łódzka uzyskała 2 mln zł z UE na opracowanie nowatorskiej technologii wypieku pieczywa

  • Fot. materiały prasowe AGH

    Kraków/ Satelita skonstruowany przez studentów AGH we wtorek zostanie wyniesiony na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera