Creotech Instruments ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Creotech Instruments ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu "Space Based Observation Mission (SBOM) Feasibility Study", w którym Creotech Instruments jest liderem - podała spółka w komunikacie.

Wartość fazy 0-A, objętej kontraktem, wynosi ok. 125 tys. euro, z czego ponad 100 tys. euro przypada na Creotech Instruments.

Podano, że projekt obejmuje fazę 0-A (wstępną) przygotowania satelity i misji kosmicznej polegającej na wykrywaniu tzw. śmieci kosmicznych z orbity okołoziemskiej. Creotech Instruments będzie odpowiedzialny za projektowanie satelity opartego na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat.

Prace rozpoczną się w styczniu br. Okres realizacji projektu wynosi 12 miesięcy. Po tym etapie planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu negocjowania kontraktu na budowę satelity w oparciu o projekt realizowany w fazie 0-A.

Misja Space Based Observations Mission (SBOM) koncentruje się na obserwacji śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej za pomocą teleskopu optycznego umieszczonego na małym satelicie. Głównym jej celem jest identyfikacja obiektów o wielkości milimetrowej na niskiej orbicie (LEO) oraz metrowej na orbicie geostacjonarnej (GEO), co pozwoli precyzyjnie ocenić zagrożenia związane z kosmicznymi odpadami, których liczba stale rośnie.

Jak podano w komunikacie, projekt będzie wzmacniać naziemne zdolności obserwacyjne i kontynuować zadania misji ESA VISDOMS w ramach Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego (Space Safety Programme, S2P).(PAP)

alk/ gor/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe AGH

    Kraków/ W AGH specjalistyczna antena do komunikacji z powstającym na uczelni satelitą

  • Fot. Adobe Stock. Wygenerowano za pomocą AI

    Ekspert: śmieci kosmiczne nie stanowią dużego zagrożenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera