Działający w Olsztynie od blisko 40 lat Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zmienił nazwę na InLife i przeprowadził się do nowego gmachu w Parku Naukowo-Technologicznym. Placówka zmienia także dyrektora.
O zmianie nazwy tej placówki naukowo-badawczej poinformowano we wtorek podczas ceremonii otwarcia nowej siedziby w Parku Naukowo-Technologicznym. Podkreślono, że nowa nazwa jest "bardziej pojemna", bo Instytut zajmuje się nie tylko badaniami, które określała dotychczasowa nazwa ale znacznie szerszym zakresem, np. wpływem różnych diet na zdrowie ludzi.
Dotychczas Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN miał dwie różne, oddalone od siebie siedziby w Olsztynie i trzecią w Białymstoku. Nowy gmach w Parku Naukowo-Technologicznym w Olsztynie ma sześć pięter (pięć administracyjno-laboratoryjnych oraz jedną techniczną), a jego kubatura wynosi ponad 25 tys. m3. Umieszczono w nim m.in. laboratoria typu „core facilities”, pomieszczenia do prowadzenia badań biomedycznych oraz laboratorium zwierzętarni, spełniające najostrzejsze rygory UE dla tego typu jednostek.
"Budynek został zbudowany przed rokiem, ale od tamtej pory nie mogliśmy podłączyć prądu" - przyznał prof. Mariusz Piskuła, który kończy trzecią kadencję kierowania Instytutem. Poinformował, że od nowego roku na stanowisku zastąpi go prof. Monika Kaczmarek.
Prof. Piskuła dodał, że budowa nowej siedziby odbyła się "bez złotówki dotacji z rządu" - 109 mln zł potrzebne na budowę pozyskano m.in. ze środków unijnych rozdzielanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (79 mln zł), środków własnych (30 mln) oraz zaciągnięto 10 mln zł kredytu w BGK.
Oprócz badań naukowych Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zajmował się popularyzacją nauki.(PAP)
jwo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.