Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
02.12.2023 aktualizacja 02.12.2023

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wkrótce przeprowadzi się do nowej siedziby

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie kończy projekt dotyczący budowy swojej nowej siedziby. Obiekt scali wszystkie jednostki Instytutu, które dziś są rozproszone w czterech lokalizacjach w dwóch miastach - podała w piątek rzeczniczka Instytutu Iwona Kieda.

Atutem nowej siedziby IRZiBŻ PAN jest bliskość z Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Budynek Instytutu ma sześć kondygnacji, a jego powierzchnia całkowita to ponad 10 tys. metrów kwadratowych. W środku znajdą się m.in.: laboratoria, pomieszczenia do specjalistycznych prac analitycznych, sale seminaryjne i zaplecze administracyjno-techniczne. Inwestycja obejmuje także drogi dojazdowe, parkingi, zadaszoną wiatę dla rowerów i zagospodarowanie terenów zielonych.

Projekt pt. "Budowa Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia" to największa inwestycja w infrastrukturę naukową współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

Koszt realizacji inwestycji to blisko 95,5 mln zł, z czego ponad 79 mln zł wynosi dofinansowanie z Funduszy Strukturalnych UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, a ponad 16 mln to wkład własny Instytutu.

Obecnie IRZiBŻ PAN w Olsztynie jest rozproszony, a jego oddziały i zakłady znajdują się w czterech lokalizacjach, w dwóch miastach. Oddział Nauk o Żywności znajduje się w Olsztynie przy ulicy Tuwima, Oddział Biologii Rozrodu – przy ulicy Bydgoskiej w Olsztynie, natomiast w Białymstoku – w Parku Naukowo-Technologicznym mieści się zakład zajmujący się profilaktyką chorób metabolicznych, a przy tamtejszym Uniwersytecie Medycznym zlokalizowany jest zakład zajmujący się patologią rozrodu człowieka.

Plany budowy nowej siedziby Instytutu PAN sięgają 2011 roku. W 2013 roku Instytut podpisał z miastem – jako prowadzącym Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny – list intencyjny o chęci lokalizacji w nim placówki naukowej. W 2015 r. Instytut kupił w bezpośrednim sąsiedztwie Parku 2,2 hektarową działkę, na której zbudowana została nowa siedziba. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2021 r. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024