Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, największym szpitalu w regionie, po połączniu dwóch klinik powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej, że jednym z wiodących kierunków badawczych wrocławskiej uczelni jest neuronauka. „Dziś wzmacniamy neuronaukę w wydaniu klinicznym, czyli neurologię i neurochirurgię” – powiedział rektor informując, że w USK powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii, które będzie współpracować również z psychiatrią.

Prof. Ponikowski podkreślił, że w Centrum w szerszej postaci będzie rozwijane i kontynuowane interwencyjne leczenie udarów. „Będziemy jednym z niewielu ośrodków w Europie, które będą certyfikowanymi ośrodkami leczenia udaru” – mówił rektor.

Dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podkreślił, że dzięki połączeniu klinik i powołaniu Uniwersyteckiego Centrum Neurologii i Neurochirurgii pacjenci otrzymają „kompleksową ścieżkę diagnostyczną i leczniczą”. „Jest szereg schorzeń, których pierwszym etapem leczenia jest pełna diagnostyka neurologiczna, a jej rozszerzeniem jest kontynuacja leczenia w ramach oddziału neurochirurgicznego” – powiedział dyrektor.

Kierujący Uniwersyteckim Centrum Neurologii i Neurochirurgii prof. Sławomir Budrewicz podkreślił, że w ostatnich latach obserwuje się duży postęp w leczeniu chorych z ostrym udarem niedokrwiennym mózgu. „To jest kwestia wprowadzenia leczenia dożylnego, rozpuszczającego zakrzepy wewnątrznaczyniowe, czy też możliwości usuwania zakrzepów w sposób mechaniczny, czyli tzw. trombektomia” – mówił profesor przypominając, że trombektomia wykonywana jest w USK od 2019 r. Takich zabiegów wykonano tu już 1,5 tys.

Prof. Budrewicz podkreślił, że leczenie chorych z chorobami układu nerwowego to również terapia farmakologiczna. „W tej chwili mamy w naszym szpitalu kilkanaście programów terapeutycznych NFZ, które pozwalają nam na leczenie przewlekłych chorób układu nerwowego najnowocześniejszymi metodami – m.in. dotyczy to stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, rdzeniowego zaniku mięśni, migreny czy miastenii” – mówił profesor.

Dr Maciej Miś, kierujący Oddziałem Klinicznym Neurochirurgii, podkreślił, że jego zespół największy nacisk będzie kładł na zabiegi z zakresu neuroonkologii, czyli leczenia operacyjnego guzów mózgu. „Planujemy połączyć tu dwie dziedziny neurochirurgię i onkologię – chcemy dokonywać resekcji guzów z jednoczasową radioterapią śródoperacyjną” – mówił dr Miś.

„Będziemy także starali się zaimplementować w procedurę już przez nas wykonywaną tj. DBS (z ang. Deep Brain Stimulation, czyli elektrostymulację mózgu), algorytmy sztucznej inteligencji, które pozwolą jeszcze precyzyjniej programować stymulatory chorych na Parkinsona, czy też z drżeniem samoistnym” – dodał lekarz.

Dr Maciej Miś znany jest z nowatorskich rozwiązań. Wspólnie ze swoim bratem – lekarzem radiologiem – opracowali metodę leczenia tętniaków mózgu bez konieczności otwierania czaszki, znaną na całym świecie pod nazwą „Teddy Bear Technic”.(PAP)

Nauka w Polsce

pdo/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera