Historia i kultura

Malowidła ze Starej Dongoli nominowane w międzynarodowym plebiscycie; trwa głosowanie internautów

Scena z królem Dawidem/ Scene with King David (fot. Adrian Chlebowski/Polish Centre of Mediterranean Archaeology University of Warsaw)
Scena z królem Dawidem/ Scene with King David (fot. Adrian Chlebowski/Polish Centre of Mediterranean Archaeology University of Warsaw)

Odkryte przez polskich archeologów malowidła ścienne ze Starej Dongoli w Sudanie mają szansę na nagrody w konkursie International Archaeological Discovery Award "Khaled al-Asaad". Swojego zwycięzcę mogą wskazać m.in. internauci. Ich głosowanie trwa do 1 października.

Laureatów głównej nagrody, wybranych spośród pięciu wyselekcjonowanych odkryć, poznamy 1 listopada podczas 26. edycji Mediterranean Exchange of Archaeological Tourism. Internauci mogą zaś wskazać laureata Nagrody Specjalnej. Ich głosowanie potrwa do 1 października.

Oprócz malowideł ze Starej Dongoli nominowane są również: zaginione miasto z epoki brązu w chińskiej prowincji Shaanxi; licząca 5000 lat "tawerna" ze starożytnej Mezopotamii; Teatr Nerona w Rzymie; pozostałości rzymskiego mauzoleum w londyńskiej dzielnicy Southwark.

O wszystkich odkryciach można przeczytać na stronie konkursu oraz na Facebooku. Zagłosować można właśnie poprzez "polubienie" wybranego odkrycia na powyższym profilu.

Zespół pomieszczeń w Starej Dongoli w Sudanie, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Malowidła wywołały duże zainteresowanie w mediach i środowisku naukowym, m.in. ze względu na nieznane dotychczas w sztuce chrześcijańskiej motywy ikonograficzne.

Stara Dongola (staronubijska Tungul) to stolica Makurii, jednego z najznamienitszych państw afrykańskiego średniowiecza. Badania w tym mieście zostały zapoczątkowane przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Obecnie są prowadzone w ramach projektu Starting Grant „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city”, finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań.

Wiosną 2023 roku przedstawiciele CAŚ UW poinformowali, że archeolodzy dr Lorenzo de Lellis i dr Maciej Wyżgoł niespodziewanie natknęli się na zespół pomieszczeń z cegły suszonej, którego wnętrza pokryte były scenami figuralnymi unikatowymi w malarstwie chrześcijańskim. Odkrycia dokonano podczas eksploracji domów z epoki Funj (XVI-XIX w. n.e.). Pod podłogą jednego z domów znajdował się otwór prowadzący do niewielkiego pomieszczenia, którego ściany ozdobiono nietypowymi przedstawieniami.

Konkurs organizowany jest przez Mediterranean Exchange of Archaeological Tourism we współpracy z włoskim czasopismem archeologicznym Archeo. Nagroda została ustanowiona w 2015 roku. Nosi imię pioniera syryjskiej archeologii Khaleda al-Asaada, który ponad 50 lat zajmował się wykopaliskami i konserwacją zabytków starożytnego, syryjskiego miasta - Palmiry. Zmarł zamordowany przez Państwo Islamskie w 2015 roku chroniąc dziedzictwo kulturowe tego miejsca.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.11.2016. Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Odnowiono trzy starodruki z kolekcji biblioteki Towarzystwa Naukowego Płockiego

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego: już najstarsze greckie elity nosiły bursztyn

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera