Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
05.12.2023 aktualizacja 05.12.2023

Odkrycie Polaków w Sudanie wśród najważniejszych dokonań archeologicznych w 2023 r.

Scena z królem Dawidem/ Scene with King David (fot. Adrian Chlebowski/ Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) Scena z królem Dawidem/ Scene with King David (fot. Adrian Chlebowski/ Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Odkrycie malowideł ze Starej Dongoli (Sudan) przez ekspedycję Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, znalazło się w gronie dziesięciu najważniejszych dokonań archeologii w 2023 roku, wskazanych przez prestiżowy amerykański magazyn Archaeology.

Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

O wspaniale zachowanych, unikatowych malowidłach pisały wiosną media w Polsce i za granicą. Jak przypomina CAŚ UW, malowidła wywołały też duże zainteresowanie w środowisku naukowym, m.in. ze względu na nieznane dotychczas w sztuce chrześcijańskiej motywy ikonograficzne.

Stara Dongola (staronubijska Tungul) to stolica Makurii, jednego z najznamienitszych państw afrykańskiego średniowiecza. Badania w tym mieście zostały zapoczątkowane przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Obecnie są prowadzone w ramach projektu Starting Grant „UMMA – Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city”, finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań.

Wiosną br. przedstawiciele CAŚ UW poinformowali, że archeolodzy dr Lorenzo de Lellis i dr Maciej Wyżgoł niespodziewanie natknęli się na zespół pomieszczeń z cegły suszonej, którego wnętrza pokryte były scenami figuralnymi unikatowymi w malarstwie chrześcijańskim. Odkrycia dokonano podczas eksploracji domów z epoki Funj (XVI-XIX w. n.e.). Pod podłogą jednego z domów znajdował się otwór prowadzący do niewielkiego pomieszczenia, którego ściany ozdobiono nietypowymi przedstawieniami.

Istotne dla nauki, a zarazem ciekawe dla szerokiego grona odbiorców odkrycia archeologiczne wybierają redaktorzy Archaeology do publikowanego co roku w numerze grudniowym zestawienia "Top 10".

Pełna lista najważniejszych odkryć jest dostępna na stronie. 

Więcej na temat znaleziska pisaliśmy w serwisie Nauka w Polsce. 

Nauka w Polsce

ekr/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024