Historia i kultura

Polska graficzka nagrodzona w Nowym Jorku

Anna Szkobodzińska. Fot. Dariusz Piekut
Anna Szkobodzińska. Fot. Dariusz Piekut

Anna Szkobodzińska, absolwentka kierunku grafika na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej wygrała w kategorii „student” w konkursie "Alter ego", zorganizowanym w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodzony linoryt "NGC 1027" Anny Szkobodzińskiej jest częścią jej pracy dyplomowej wykonanej w pracowni dr hab. inż. arch. Tomasza M. Kukawskiego, prof. PB. Praca Polki jest prezentowana w Nowym Jorku w przestrzeni The BLANC Art Space. Grafika została wykorzystana również do promocji ekspozycji w social media.

„W kategorii studenckiej miałam okazję wysłać dwie swoje prace, z czego jedna została zakwalifikowana na wystawę „Alter ego” – powiedziała Anna Szkobodzińska, cytowana w informacji prasowej Politechniki Białostockiej.

Na zdjęciu Anna Szkobodzińska. Fot. Dariusz-Piekut

Prace były wykonane w technice linorytu i obie były częścią pracy licencjackiej graficznej „Gromady otwarte”. Cykl zawierał sześć linorytów w formacie 80 x 61 cm i do tego 40 monotypii w dużo mniejszym formacie - zdjęcia o wymiarach 10 na 15 cm. „Wykonanie całej tej pracy zajęło dużo czasu, ale myślę że było warto” - zaznacza Szkobodzińska.

Na wystawę w Nowym Jorku organizatorzy wydrukowali również 40 egzemplarzy zdjęcia linorytu, które są na sprzedaż. Szkobodzińska przyznała, że nie spodziewała się takiego sukcesu, a swoje prace tworzy w „zasadzie z tego, co czuje”. Zaznaczyła, że „jeszcze nie do końca jest świadoma tego, jak inni odbiorcy doświadczają tych prac”.

Źródło: Anna Szkobodzińska

Unikalny charakter linorytu swojej dyplomantki dostrzegł dr hab. inż. arch. Tomasz M. Kukawski, który namówił ją do zgłoszenia linorytu do konkursu w Stanach Zjednoczonych. „Zawsze staram się promować swoich studentów” – podkreślił dr hab. inż. arch. Tomasz M. Kukawski, prof. PB z Katedry Grafiki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, który kieruje Pracownią Grafiki Artystycznej na kierunku grafika.

Szkobodzińska została również zakwalifikowana do biennale grafiki w Rumunii razem z dwoma innymi studentkami. Inna studentka – Ewa Kozłowska - będzie mogła pokazać swoją pracę na biennale w Tajwanie, jednym z większych na świecie.

Anna Szkobodzińska w kwietniu 2024 roku zdobyła tytuł licencjata kierunku grafika Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. „Do studiowania grafiki zachęcił mnie Leszek Jawor, mój polonista z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku” – wspomniała Szkobodzińska, cytowana w informacji prasowej uczelni.

Grafika jest jednym z niewielu artystycznych kierunków studiów na Podlasiu. Jak zaznaczyła Szkobodzińska podczas studiów najciekawszym przedmiotem była dla niej grafika warsztatowa, a czas spędzony w pracowni wyzwolił w niej „chęć tworzenia w różnych technikach”. Zwyciężczyni konkursu poleca studia na kierunku grafiki wszystkim, którzy „szukają jeszcze swojej drogi, ale wiedzą, że chcą się spełniać w dziedzinach plastycznych”.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera