Muzyka powoduje „taniec” fal mózgowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Słuchanie muzyki wywołuję kaskadę skomplikowanych reakcji fal mózgowych. W głowie powstaje „dyskoteka” – mówią naukowcy.

Wystarczy często kilka nut, aby przypomnieć sobie znaną piosenkę czy wczuć się rytm jakiegoś utworu. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Aarhus i Uniwersytecie Oxfordzkim pokazało, co dzieje się w mózgu, gdy ktoś rozpoznaje muzykę i przewiduje jej dalszy przebieg.

Nie bez powodu słuchanie muzyki tak silnie przywraca czasami głęboko ukryte wspomnienia i budzi nierzadko silne emocje.

Kiedy bowiem jako pierwsza zareaguje kora słuchowa, wysyła sygnały do wielu innych obszarów, takich jak uczestniczący w działaniu pamięci hipokamp czy zakręt obręczy ważny dla przetwarzania emocji.

Naukowcy mówią wręcz, że fale mózgowe „tańczą” jak „na dyskotece”. To informacje ważne z punktu widzenia nauki i medycyny.

„Nasze badanie dostarcza szczegółowych wglądów w zdolność mózgu do przetwarzania i przewidywania muzyki. Pozwolą nam one lepiej zrozumieć funkcje poznawcze. To z kolei pomoże w badaniach zagadnień związanych ze zdrowiem mózgu i może nakierować nas na nowe ścieżki badań rozwoju chorób takich jak demencja i ich wpływu na zdolności mentalne” – mówi prof. Leonardo Bonetti, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-024-48302-4).

Poznanie reakcji mózgu na muzykę może na przykład umożliwić wcześniejsze wykrywanie demencji – uważają specjaliści.

„W dłuższej perspektywie odkrycia te mogą przyczynić się do opracowania narzędzi do przesiewowych badań określających indywidualne ryzyko rozwoju demencji, bazujących jedynie na aktywności mózgu podczas słuchania i rozpoznawania muzyki” – wyjaśnia prof. Bonetti.

Ekspert i jego zespół dokonali swojego odkrycia dzięki pomiarom fal mózgowych u 83 osób słuchających różnych utworów.

Planują już kolejne eksperymenty.

„Przyszłe badania mogłyby sprawdzić, jak tego typu mechanizmy działania mózgu zmieniają się wraz z wiekiem lub u osób z zaburzeniami poznawczymi. Zrozumienie tych procesów bardziej szczegółowo może doprowadzić do opracowania nowych interwencji poprawiających funkcje poznawcze i jakość życia osób z chorobami neurologicznymi” – mówi prof. Bonetti. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ubytek tlenu w jurajskich oceanach zabójczy dla organizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Służby weterynaryjne: odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera