Uczelnie i instytucje

Wieczorek: dziś lub jutro decyzja o przyszłości 9 wydziałów lekarskich

24.06.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski
24.06.2024. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski

Dziś lub jutro zapadną decyzje o przyszłości 9 wydziałów lekarskich kontrolowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną – zapowiedział we wtorek minister nauki Dariusz Wieczorek. Minister powiedział też, że w ciągu trzech lat resort planuje zwiększyć liczbę miejsc w akademikach o 60 tysięcy.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek był gościem porannego programu TVP Info.

Zapytany, czy na 9 kierunkach lekarskich kontrolowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną będzie mógł ruszyć nabór na rok akademicki 2024/2025, odpowiedział: „Dzisiaj będzie w tej sprawie spotkanie pomiędzy mną, panią ministrą Leszczyną (Izabelą, szefową resortu zdrowia - PAP) i Polską Komisją Akredytacyjną. Jedno jest pewne: będziemy pilnowali jakości. Tu nie będzie żadnych decyzji politycznych w tym zakresie. Jeżeli jakaś uczelnia jest przygotowana do kształcenia lekarzy, to będzie kształciła lekarzy. Ale jeżeli Polska Komisja Akredytacyjna powie, że nie spełnia tych norm, nie spełnia tych wszystkich wymagań, po prostu będziemy bezwzględni i będziemy takie wydziały zamykali” – zadeklarował.

Podkreślił, że decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze dzisiaj albo jutro.

Szef resortu nauki mówił też o rządowym programie budowy akademików.

„Mam nadzieję, że ta ustawa w tym roku będzie przyjęta, (…) może lipiec, może wrzesień (…) Zakładam, że od przyszłego roku będą te akademiki budowane” – poinformował.

Ocenił, że w akademikach brakuje 50-60 tys. miejsc. „30 tysięcy miejsc wymaga remontu, 30 tysięcy chcielibyśmy wybudować” – mówił.

Dodał, że według planów zajmie to trzy lata.

Dariusz Wieczorek odniósł się też do sytuacji Collegium Humanum, które zmieniło nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia”.

Na pytanie, czy zmiana nazwy może uratować tę uczelnię po katastrofie wizerunkowej, odpowiedział: „Obawiam się, że nie. (…) To jest uczelnia prywatna, w związku z tym decyzje i tak podejmuje właściciel, w tej sprawie oczywiście będzie też podejmował prokurator i sąd. Jeżeli była prowadzona działalność przestępcza, to w ogóle zmienia postać rzeczy” – zaznaczył.

Jego zdaniem z przypadku Collegium Humanum trzeba wyciągnąć wnioski. „W nowelizacji ustawy, którą przygotowujemy, ustawy o szkolnictwie wyższym, musimy wprowadzić takie zapisy, które spowodują, że tego typu patologicznych przypadków już w Polsce nie będzie” – podkreślił.

Zapowiedział, że w noweli znajdzie się zapis, iż wszystkie kierunki studiów, po których studenci dostają jakiekolwiek uprawnienia - np. trenerskie, psychologa, pedagoga, MBA - muszą być certyfikowane przez Polską Komisję Akredytacyjną. Resort uważa też, że studia podyplomowe na danym kierunku powinny oferować tylko uczelnie, które na tym kierunku prowadzą naukę na studiach pierwszego i drugiego stopnia, czyli licencjackich i magisterskich.(PAP)

Anna Bugajska

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera