Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
30.06.2019 aktualizacja 01.07.2019

Uniwersytet Opolski będzie miał wydział lekarski

Fot. PAP/Lech Muszyński 16.12.2014 Fot. PAP/Lech Muszyński 16.12.2014

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim będzie działał Wydział Lekarski. Uchwałę w tej sprawie jednomyślnie podjął senat uczelni.

Jak informuje Uniwersytet Opolski na swojej stronie internetowej, decyzją senatu od 1 października 2019 roku zostanie uruchomiony Wydział Lekarski. Podstawą do utworzenia nowego wydziału będzie kierunek lekarski, który do tej pory funkcjonował w strukturach Wydziału Przyrodniczo-Technicznego.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim działa od dwóch lat. Utworzenie wydziału to - po przekształceniu Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Uniwersytecki Szpital Kliniczny - kolejny krok w kierunku stworzenia w Opolu pełnoprawnego ośrodka akademickiego, w którym będą kształceni lekarze.

Władze uczelni oczekują na włączenie w struktury UO Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, co w znaczącym stopniu wzmocniłoby potencjał naukowy i dydaktyczny wydziału. Początkowo zgodę na połączenie wyraziły senaty obydwu uczelni, jednak w lutym tego roku senat PMWSZ podjął uchwałę o przerwaniu rozmów na temat połączenia. Rozporządzenie o włączeniu PMWSZ do UO miał wydać minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zgodnie z projektem rozporządzenia, miało do tego dojść już 15 lipca tego roku, jednak w połowie czerwca ministerstwo poinformowało o wstrzymaniu decyzji o podpisaniu rozporządzenia ze względu na brak realizacji postanowień porozumienia o współpracy i połączeniu zawartego pod auspicjami ministerstwa przez władze obydwu uczelni. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024