Uczelnie i instytucje

IWP: system punktacji nie zachęca badaczy do publikowania w krajowych czasopismach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obecny system punktacji nie zachęca polskich naukowców do publikowania artykułów w krajowych czasopismach branżowych o charakterze naukowym i fachowym - oceniła Izba Wydawców Prasy. Izba skierowała do ministra nauki list z propozycjami rozwiązań, by przywrócić prasie fachowej "należną rolę w zakresie synergii nauki i gospodarki".

W opublikowanym w środę komunikacie IWP uznała, że niezbędne jest "uwzględnienie prasy fachowej w systemie punktacji czasopism i wprowadzenie stabilnych zasad ewaluacji".

Izba wystosowała list do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, podpisany m.in. przez liczne stowarzyszenia techniczne, organizacje branżowe i środowiska akademickie, w którym przypomniała, że Komisja Ewaluacji Nauki podjęła prace nad nową listą punktowanych czasopism naukowych. W związku z tym izba zgłosiła postulat przeprowadzenia analizy dotychczasowych przepisów "nie tylko pod względem ich wpływu na rozwój nauki, ale także praktyki poszczególnych dyscyplin i gospodarki".

Według przytoczonych przez izbę danych większość polskich naukowców wybrała publikację artykułów w wysoko punktowanych czasopismach zagranicznych - "które rzadko są źródłem informacji dla polskich specjalistów, przedsiębiorców oraz społeczeństwa".

"Prasa branżowa pełni właśnie funkcję popularyzatora wyników badań naukowych, a publikacje na jej łamach dostępne są specjalistom nie tylko w wersjach drukowanych, ale również cyfrowych. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki" - podkreśliła IWP.

Wśród propozycji rozwiązań zawartych w liście IWP znalazły się: stworzenie "Listy czasopism branżowych"; rozszerzenie baz referencyjnych o bazy międzynarodowe Index Copernicus, EBSCO, CEJSH, DOAJ, Hein online czy Google Scholar, a także krajowe BazTech, BazEkonom, BazHum i AGRO; dodanie do osiągnięć naukowych publikacji artykułu naukowego w czasopiśmie branżowym jako współczynnika wpływu na krajową praktykę i gospodarkę.

Izba postuluje również, by lista czasopism naukowych (także branżowych) oraz jej zmiany (w tym zmiany kryteriów oceny) były publikowane w określonych, wcześniej znanych terminach - "co zapewni przejrzystość ewaluacji naukowej instytucji oraz oceny pracy naukowców".

"Bez wprowadzenia postulowanych przez nas zmian w przepisach, cały niemal sektor prasy fachowej będzie wykluczony z systemu punktacji, co negatywnie odbije się na współpracy redakcji i wydawców z przedstawicielami nauki, szkodząc wszystkim stronom, a przede wszystkim fatalnie odbijając się na efektach wdrożenia osiągnięć nauki w polskiej gospodarce, obniżając jej innowacyjność oraz dostęp społeczeństwa do informacji naukowej. Państwo polskie powinno być zainteresowane skuteczną implementacją osiągnięć polskiej nauki do krajowego przemysłu, a nasze środowiska proponują skuteczne i bezkosztowe rozwiązania tego problemu" - podsumowała izba.

List zyskał poparcie środowisk naukowych, stowarzyszeń technicznych, przedstawicieli wyższych uczelni, instytucji i organizacji, w tym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), Rady Towarzystw Naukowych PAN czy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT).

Nauka w Polsce

bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera