Uczelnie i instytucje

IWP: system punktacji nie zachęca badaczy do publikowania w krajowych czasopismach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obecny system punktacji nie zachęca polskich naukowców do publikowania artykułów w krajowych czasopismach branżowych o charakterze naukowym i fachowym - oceniła Izba Wydawców Prasy. Izba skierowała do ministra nauki list z propozycjami rozwiązań, by przywrócić prasie fachowej "należną rolę w zakresie synergii nauki i gospodarki".

W opublikowanym w środę komunikacie IWP uznała, że niezbędne jest "uwzględnienie prasy fachowej w systemie punktacji czasopism i wprowadzenie stabilnych zasad ewaluacji".

Izba wystosowała list do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, podpisany m.in. przez liczne stowarzyszenia techniczne, organizacje branżowe i środowiska akademickie, w którym przypomniała, że Komisja Ewaluacji Nauki podjęła prace nad nową listą punktowanych czasopism naukowych. W związku z tym izba zgłosiła postulat przeprowadzenia analizy dotychczasowych przepisów "nie tylko pod względem ich wpływu na rozwój nauki, ale także praktyki poszczególnych dyscyplin i gospodarki".

Według przytoczonych przez izbę danych większość polskich naukowców wybrała publikację artykułów w wysoko punktowanych czasopismach zagranicznych - "które rzadko są źródłem informacji dla polskich specjalistów, przedsiębiorców oraz społeczeństwa".

"Prasa branżowa pełni właśnie funkcję popularyzatora wyników badań naukowych, a publikacje na jej łamach dostępne są specjalistom nie tylko w wersjach drukowanych, ale również cyfrowych. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki" - podkreśliła IWP.

Wśród propozycji rozwiązań zawartych w liście IWP znalazły się: stworzenie "Listy czasopism branżowych"; rozszerzenie baz referencyjnych o bazy międzynarodowe Index Copernicus, EBSCO, CEJSH, DOAJ, Hein online czy Google Scholar, a także krajowe BazTech, BazEkonom, BazHum i AGRO; dodanie do osiągnięć naukowych publikacji artykułu naukowego w czasopiśmie branżowym jako współczynnika wpływu na krajową praktykę i gospodarkę.

Izba postuluje również, by lista czasopism naukowych (także branżowych) oraz jej zmiany (w tym zmiany kryteriów oceny) były publikowane w określonych, wcześniej znanych terminach - "co zapewni przejrzystość ewaluacji naukowej instytucji oraz oceny pracy naukowców".

"Bez wprowadzenia postulowanych przez nas zmian w przepisach, cały niemal sektor prasy fachowej będzie wykluczony z systemu punktacji, co negatywnie odbije się na współpracy redakcji i wydawców z przedstawicielami nauki, szkodząc wszystkim stronom, a przede wszystkim fatalnie odbijając się na efektach wdrożenia osiągnięć nauki w polskiej gospodarce, obniżając jej innowacyjność oraz dostęp społeczeństwa do informacji naukowej. Państwo polskie powinno być zainteresowane skuteczną implementacją osiągnięć polskiej nauki do krajowego przemysłu, a nasze środowiska proponują skuteczne i bezkosztowe rozwiązania tego problemu" - podsumowała izba.

List zyskał poparcie środowisk naukowych, stowarzyszeń technicznych, przedstawicieli wyższych uczelni, instytucji i organizacji, w tym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), Rady Towarzystw Naukowych PAN czy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT).

Nauka w Polsce

bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki

    Rektor PŁ prof. Jóźwik nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

  • 20.06.2024. Protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie, 20 bm. Uczestnicy sprzeciwiają się kierowaniu wobec studiujących na uczelni i kontynuujących demonstrację w obronie Palestyny, wniosków do sądu o ukaranie w związku z rzekomym zakłócaniem spokoju i porządku. Pikieta trwa od 24 maja br. Do tej pory odbywała się w parku Autonomia przy ul. Nowy Świat 69. Dwa dni temu zaostrzyła się, a biorący udział przenieśli się na Kampus Główny, gdzie doszło do interwencji wezwanej przez rektora policji w celu "udrożnienia ciągów komunikacyjnych". PAP/Albert Zawada

    Studenckie protesty w obronie Palestyny w polskich miastach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera