Uczelnie i instytucje

Prof. Mariusz Popławski nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku

Na zdjęciu prof. Mariusz Popławski. 24.04.2024.PAP/Artur Reszko
Na zdjęciu prof. Mariusz Popławski. 24.04.2024.PAP/Artur Reszko

Prof. Mariusz Popławski, dotychczasowy dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, został w środę wybrany na nowego rektora tej uczelni. Będzie zarządzał uczelnią przez cztery lata.

Swoje obowiązki rektor-elekt obejmie 1 września. Zastąpi na tym stanowisku prof. Roberta Ciborowskiego, który zarządzał uczelnią przez ostatnie osiem lat.

O stanowisko rektora Uniwersytetu w Białymstoku, jednej z największych uczelni w regionie, ubiegało się dwóch kandydatów - oprócz Popławskiego także prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej tej uczelni.

W środę odbyło się posiedzenie Kolegium Elektorów UwB. Na kandydaturę Popławskiego oddano 65 spośród 96 ważnych głosów.

Popławski został wybrany na kadencję 2024-2028. Po ogłoszeniu wyników dziękował Kolegium Elektorów, które - jak podkreślił - obdarzyło go ogromnym zaufaniem. "Państwo reprezentujecie społeczność akademicką, w związku z tym dziękuję społeczności akademickiej, która zdecydowała się mi powierzyć tę zaszczytną funkcję rektora Uniwersytetu w Białymstoku" - mówił rektor-elekt.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że pełnienie funkcji rektora to ogromne wyzwanie. Chce, aby za cztery lata uczelnia była w "lepszym" miejscu niż jest teraz. Wymienił, że chodzi m.in. o podniesienie jakości kształcenia i poprawienie wyników w zbliżającej się ewaluacji uczelni. Mówił, że wyzwaniem będzie też, w związku z niżem demograficznym, utrzymanie, a może i zwiększenie liczby kandydatów na studia na białostockiej uczelni.

Jako istotny element swojej działalności Popławski uznał też zwiększenie przychodów uniwersytetu. Możliwości widzi m.in. w pozyskiwaniu większych środków z grantów badawczych, dydaktycznych czy rozwojowych. Wymienił też płatną dydaktykę, czyli studia zaoczne i podyplomowe, które wciąż - jak ocenił - mają potencjał.

Mówił też o potrzebie rozwijania kampusu uczelni, który jest największą inwestycją uczelni; obecnie siedziby ma tu kilka wydziałów i biblioteka uniwersytecka, docelowo mają się w nim znaleźć wszystkie wydziały. "Musimy zainwestować, żeby podnieść komfort pracy i studiowania" - podkreślił.

Popławski ma 49 lat; od początku związany jest z Uniwersytetem w Białymstoku, na którym skończył studia na Wydziale Prawa i gdzie kontynuował swoją karierę naukową. Na Wydziale Prawa związany był z Katedrą Prawa Podatkowego. Tytuł profesora w dyscyplinie nauki prawne otrzymał w 2020 roku. W latach 2016-2019 pełnił funkcję prorektora UwB ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej, od 2019 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Prawa.

Na Uniwersytecie w Białymstoku kształci się blisko 8,5 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

  • 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

    Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera