Prof. Gadacz: Mikołejko był bystrym obserwatorem rzeczywistości

30.06.2019 Nz. filozof religii Zbigniew Mikołejko. PAP/Tytus Żmijewski
30.06.2019 Nz. filozof religii Zbigniew Mikołejko. PAP/Tytus Żmijewski

Był bystrym obserwatorem rzeczywistości, stąd być może jego ogromna komunikowalność w esejach, wywiadach, audycjach - powiedział PAP prof. Tadeusz Gadacz, wspominając Zbigniewa Mikołejkę. Wiadomość o śmierci filozofa podało w poniedziałek Polskie Radio.

"Był towarzyskim, zdystansowanym w stosunku do świata człowiekiem. Lubił uciekać w książki, w myślenie. Był dość krytyczny w stosunku do rozmaitych form doświadczenia religijnego, miał jednocześnie ogromną wiedzę z tą rzeczywistością związaną" - powiedział PAP filozof, prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, wspominając zmarłego filozofa i eseistę prof. Zbigniewa Mikołejkę. Był on - dodał - wnikliwym obserwatorem świata, "bystrym obserwatorem rzeczywistości, stąd też być może jego ogromna komunikowalność w esejach, wywiadach, artykułach, audycjach radiowych i programach telewizyjnych".

Mikołejko pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, był także członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wykładał na różnych uczelniach warszawskich, a także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do jego najważniejszych książek zaliczają się m.in. "Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu" (1987), "Elementy filozofii" (siedem wydań, 1998-2008), "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" (2001), "We władzy wisielca", t. 1-2 (2012-2014), "Żywoty świętych poprawione ponownie" (2017), "Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat" (2018) oraz "Prowincje ciemności. Eseje przygodne" (2018).

Zbigniew Mikołejko został wyróżniony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka oraz Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015). (PAP)

pj/ akr/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera