Michał Jędrzejek: prof. Mikołejko był polskim nadwornym religioznawcą

30.06.2019. Nz. filozof religii Zbigniew Mikołejko. PAP/Tytus Żmijewski
30.06.2019. Nz. filozof religii Zbigniew Mikołejko. PAP/Tytus Żmijewski

Miał w sobie hojność i olbrzymią wiedzę. Był polskim nadwornym religioznawcą - powiedział PAP dr Michał Jędrzejek, redaktor miesięcznika "Znak", wspominając prof. Zbigniewa Mikołejkę. O śmierci filozofa poinformowało w poniedziałek Polskie Radio.

"Był człowiekiem niesłychanie serdecznym. Miał dość bujny retorycznie sposób korespondencji, więc od razu stałem się +drogim panem Michałem+, którego +ściskał najserdeczniej+. Był zawsze gotowy do pomocy, do pisania na najrozmaitsze tematy dla miesięcznika czy wydawnictwa. Miał w sobie niesamowitą hojność i olbrzymią wiedzę na najróżniejsze tematy. W centrum zawsze były dla niego tematy religijne. Był polskim nadwornym religioznawcą" - powiedział PAP dr Michał Jędrzejek, redaktor miesięcznika "Znak", wspominając prof. Zbigniewa Mikołejkę. O śmierci filozofa, historyka religii, eseisty i poety poinformowało w poniedziałek Polskie Radio.

"W spolaryzowanej debacie publicznej był człowiekiem, który wśród niewierzących przedstawiał racje ludzi wierzących, a wierzącym mówił o perspektywie ateistów i agnostyków" - zauważył Jędrzejek. "Zbywał chorobę humorem. Mówił, że o takich sprawach rozmawiać nie warto. Warto skupić się na przygotowywanych tekstach, pracował nad książką o męczennicach i męczennikach chrześcijańskich".

Mikołejko pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, był także członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wykładał na różnych uczelniach warszawskich, a także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do jego najważniejszych książek zaliczają się m.in. "Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu" (1987), "Elementy filozofii" (siedem wydań, 1998-2008), "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" (2001), "We władzy wisielca", t. 1-2 (2012-2014), "Żywoty świętych poprawione ponownie" (2017), "Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat" (2018) oraz "Prowincje ciemności. Eseje przygodne" (2018).

Zbigniew Mikołejko został wyróżniony m.in. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka oraz Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015). (PAP)

Nauka w Polsce

pj/ akr/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera