Naukowcy: z nudą w pracy trzeba umiejętnie postępować

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nuda w pracy zmniejsza koncentrację i wydajność. Najgorszy sposób radzenia sobie z nią to zmuszanie się do pracy – wskazują autorzy nowego badania.

Powołując się na wcześniejsze badania naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame (USA) przypominają, że nuda w pracy pojawia się wyraźnie częściej, niż w innych okolicznościach. Ludzie, pracując, nudzą się średnio przez 10 godzin tygodniowo. Taki stan przytrafia się nawet astronautom.

Jednak badacze wskazują, że popularna metoda tłumienia nudy przynosi spore szkody – przedłuża jej negatywne działanie, zmniejszając produktywność w dalszych zadaniach.

Wpływ tego stanu na ludzi i ich pracę sprawdzili w serii eksperymentów. W jednym z nich przeanalizowali informacje na temat rodzin, w których oboje pracujących partnerów wypełniało różnorodne ankiety w różnych porach dnia. Dzięki temu można było sprawdzić, jak nuda wpływa na koncentrację i produktywność.

W kolejnych eksperymentach naukowcy sprawdzili, jak bardziej angażujące zadania pomagają zmniejszyć szkodliwy wpływ nudy. Okazało się, że pod jej wpływem umysł jeszcze przez dłuższy czas jest skłonny do błądzenia.

Jednocześnie najczęściej stosowana metoda – tłumienie nudy i zmuszanie się do pracy - dodatkowo przedłużało wpływ negatywnych skutków.

Według naukowców takie podejście do nudy jest najbardziej dysfunkcyjne. Trzeba działać inaczej – podkreślają. Rozwiązanie może m.in. polegać na odpowiedniej organizacji zadań.

Nudnych czynności raczej nie da się uniknąć, ale pomóc może ułożenie ich w odpowiedniej sekwencji, z uwzględnieniem całego okresu pracy.

"Długofalowe spojrzenie pomoże zminimalizować kumulatywne działanie nudy w ciągu dnia. Po nudnym zadaniu pracownik powinien zająć się czyś interesującym, co przywróci jego energię" – wyjaśnia prof. Casher Belinda, pierwszy autor pracy opublikowanej na łamach "Journal of Applied Psychology". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Odkryto kości mamutów sprzed 40 000 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Paracetamol może pomóc pacjentom z sepsą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera