Ekspertki: profilaktyka piersi i jąder jest bardzo ważna, badajmy się

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Cały czas należy sprawdzać, czy jesteśmy zdrowi, samobadanie powinni wykonywać wszyscy - zarówno kobiety jak i mężczyźni - powiedziała PAP członkini zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj Małgorzata Lakowska. Dodała, że można się badać samemu, a także można się badać nawzajem.

Lakowska wskazała, że kobiety powinny raz na miesiąc sprawdzać swoje piersi, najlepiej tuż po okresie, kiedy nasze ciało jest najbardziej miękkie i nienapuchnięte. "Szukamy grudek, szukamy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, rzeczy, których wcześniej w naszych piersiach nie było" - powiedziała.

Podkreśliła, że panowie także powinni się badać. "Mężczyźni raz na miesiąc, obojętnie kiedy, powinni badać swoje jądra" - powiedziała. Zaznaczyła, że mówi o mężczyznach do 35 r.ż., bo - jak zaznaczyła - to bardzo ważne jest, by młodsi mężczyźni pamiętali o badaniach, bo to właśnie wtedy jest największe ryzyko zachorowania na raka jądra.

"Rak jądra jest wyleczalny, ale niestety postępuje bardzo szybko" - powiedziała. Wskazała, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, ból i pójdziemy do lekarza, tym zwiększają się szanse na wyleczenie. "Panowie starsi też się powinni badać, ale trochę inaczej. Zapraszamy do urologa po 40/50 roku życia" - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że jeżeli była historia raka prostaty w rodzinie, to należy wcześniej się pojawić u urologa. "Jeśli nie było, to raz do roku można się przejść, zrobić badanie krwi PSA (prostate-specific antigen jest enzymem produkowanym jedynie przez gruczoł krokowy - PAP), a potem już badanie u urologa. To nie boli" - dodała.

Prezeska Fundacji Kochasz Dopilnuj Renata Kabas-Komorniczak zauważyła, że Polki i Polacy bardzo boją się raka. "Musimy bardziej oswoić się z tym, że na powstanie nowotworu nie mamy wpływu, ale wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie go zarówno u kobiet jak i u mężczyzn" - powiedziała. Podkreśliła, że właśnie dlatego tak ważne są badania przesiewowe i profilaktyka. Wskazała m.in. badania usg, badania mammograficzne piersi oraz badania urologiczne.

"Tylko 36 proc. Polek deklaruje, że regularnie samobada piersi, natomiast tylko 12 proc. panów deklaruje, że się bada. To zdecydowanie za mało" - powiedziała. Dodała, że rak nie jest chorobą wyłącznie starszych osób i bardzo często dotyka młodych osób.

Działalność Fundacji Kochasz Dopilnuj rozpoczęła ogólnopolska kampania fotograficzna PomacajSie - cykl czarno-białych zdjęć kobiet doświadczonych rakiem piersi - której celem jest promowanie samobadania i jego znaczenia we wczesnym wykrywaniu raka piersi.(PAP)

Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera