NFZ: przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie; przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętać należy także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym" to przewodni temat akcji "Środa z Profilaktyką" przypadającej na 3. stycznia. Jak podkreślił NFZ, zima to czas wzmożonej zachorowalności na infekcje. "Wzrasta aktywność wirusów, a także zmienia się nasz styl życia. Dlatego warto szczególnie w tym okresie zadbać o swoje zdrowie" - wskazał.

Wśród nawyków, mogących wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby, wymieniono zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, dbanie o higienę snu oraz regularne wizyty lekarskie, badania profilaktyczne, przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.

Warto zadbać, by dieta była bogata w warzywa i owoce, produkty zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E (tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona), produkty bogate w witaminę C (papryka, brokuły) oraz grupy B (fasola, produkty pełnoziarniste).

"Zima to czas wzmożonych zachorowań m.in. na grypę i na COVID-19. Szczepienia to bezpieczny i skuteczny sposób ochrony przed wieloma chorobami zakaźnymi" - podkreślił NFZ. Dodał, że szczepienie przeciw grypie najlepiej przyjąć w okresie poprzedzającym szczyt zachorowań, który przypada od stycznia do marca.

NFZ przypomniał również o profilaktyce. "Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Dlatego przynajmniej raz w roku wykonaj morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętaj także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi" - zaznaczył.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował praktyczny Kalendarz badań, który ułatwi znalezienie programu profilaktycznego oraz wskaże, które placówki go realizują. Należy zaznaczyć płeć, wybrać wiek, a kalendarz wygeneruje listę badań i dostosowanych zaleceń. Kalendarz dostępny jest na stronie internetowej.

"Środa z Profilaktyką" to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Zagadnienia powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi oraz tematami kluczowymi dla NFZ (np. otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, kampanie edukacyjne).

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Lekarze tworzą aplikację, w której AI pomoże ocenić stan zdrowia dziecka

  • Fot. Adobe Stock

    Zabrze/ 15 proc. przebadanych dzieci ma zaburzenia gospodarki lipidowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera