Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.02.2024 aktualizacja 17.02.2024

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu - poinformował w piątek koncern. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris - zaznaczył koncern.

Akademia Wodorowa to program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. W ramach drugiej edycji zaplanowano m.in. zajęcia praktyczne w laboratorium we Włocławku. Według Orlenu, najlepsi absolwenci będą mieli okazję na dłużej związać się z koncernem lub jednym z partnerów projektu i skorzystać z płatnego stażu.

Jak podano, Akademia H2 skierowana jest do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów. "Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo" - wskazał Orlen. Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska.

"Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2" - zaznaczyła spółka, podkreślając, że firma Solaris dołączyła do II edycji jako jeden z największych producentów autobusów zasilanych wodorem

Orlen zwrócił uwagę, że celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a osobami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży. "Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu" - dodano.

Jak wskazał Orlen, zajęcia w ramach projektu potrwają do czerwca br. "Orlen wraz z partnerami przygotował osiem sesji zjazdowych w całej Polsce, m.in. w siedzibach Grupy ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Krakowskiej i w siedzibach partnerów biznesowych, firm: Toyota w Wałbrzychu, Solaris w Poznaniu i Pesa w Bydgoszczy" - podano.

"Wodór to jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją przemysłu i transportu. Dlatego zgodnie z naszą strategią stawiamy na jego szerokie zastosowanie. (...)Stąd powstał pomysł na program dla studentów i absolwentów w formie Akademii Wodorowej" - stwierdził członek zarządu Orlenu Józef Węgrecki. Dodał, że to szansa dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia zgodnie z ich zainteresowaniami, a dla Orlenu możliwość zyskania potencjalnych pracowników.

Węgrecki przyznał, że brakuje fachowców, jeśli chodzi o wiedzę o wodorze. "W tej chwili wodór jest na fali, wiedza w tym zakresie daje nam olbrzymie możliwości. Orlen jest na czele, jeśli chodzi o przekazywanie tej wiedzy" - podkreślił.

Przypomniał, że obecnie Orlen produkuje 35 tys. ton szarego wodoru (z surowców kopalnych) w Polsce, a łącznie ok 50 tys. ton. "Szukam zielonego wodoru. Wiemy jak go produkować, ale musicie szukać taniego wodoru, bo elektrolizer to duże koszty" - zwrócił się do adeptów akademii. Radził im więc by, nie podążali utartymi ścieżkami, ale szukali nowatorskich rozwiązań.

Zgodnie z obowiązującą strategią wodorową Grupy Orlen, do 2030 r. celem koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, Orlen uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego - zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce. Dostawy wodoru mają być możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 r europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Spółka podkreśliła, że wodór będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy Orlen. "Instalacje produkcyjne wykorzystujące wodór produkowany na bazie paliw kopalnych, sukcesywnie będą wykorzystywać wodór odnawialny, zmniejszając w efekcie emisję CO2. Do końca tej dekady Grupa Orlen będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego oraz 70 tys. paliw syntetycznych" - poinformował Orlen. (PAP)

Anna Bytniewska

ab/ wkr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024