Fot. Adobe Stock

Paliwo z wodoru nie oznacza braku problemów. Polscy badacze testują oczyszczanie spalin światłem UV

Spalanie wodoru nie daje co prawda dwutlenku węgla, jednak w wysokiej temperaturze mogą powstawać tlenki azotu — szkodliwe składniki smogu. Badacze z Gdańska sprawdzili, czy spaliny z palnika wodorowego można oczyszczać za pomocą promieniowania UV.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wodór z proszku

    Wystarczy dodać do wody drobno sproszkowany stop wapnia i magnezu, aby uzyskać gazowy wodór w temperaturze pokojowej - informuje „International Journal of Hydrogen Energy”.

  • Fot. Adobe Stock

    Wodór z wody i światła

    Pomysł fotokatalizatora, który wytwarza wodór bez chemicznych dodatków i działa także w wodzie morskiej, przedstawił zespół naukowców z udziałem badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kluczem są pojedyncze atomy niklu na zmodyfikowanym materiale węglowo-azotowym oraz mechanizm, w którym nadtlenek wodoru pojawia się tylko na chwilę jako etap pośredni.

  • Brom i wodór odgrywają nieoczekiwane role w dynamice dysocjacji anionów triazolu. Przełomowe badanie naukowców z IChF PAN  dostarcza nowych informacji o zachowaniu przejściowych jonów ujemnych. Zdjęcie wykonane dzięki uprzejmości siłowni ActiveZone. Fot: Grzegorz Krzyżewski

    Ukryta rola wodoru w degradacji cząsteczek

    Mechanizm oddziaływania wodoru w cząsteczkach zbadał międzynarodowy zespół z polskiej i czeskiej akademii nauk. Wyniki badań są ważne m.in. dla ochrony środowiska i projektowania leków.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Lublin/ Naukowcy z politechniki pomogą w produkcji wodoru na potrzeby komunikacji miejskiej

    Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pomogą w produkcji wodoru na potrzeby komunikacji miejskiej w Lublinie – przewiduje to podpisany we wtorek list intencyjny między uczelnią a ratuszem. Według zapowiedzi miejskie instalacje wodorowe mają być gotowe maksymalnie w ciągu pięciu lat.

  • Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Kraków/ Prototyp domu zasilanego wyłącznie wodorem i fotowoltaiką powstał w AGH

    Prototyp domu zasilanego wyłącznie wodorem i fotowoltaiką opracowali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z partnerami przemysłowymi. Według nich jest to pierwszy prototyp obiektu tego typu w Polsce.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nanowarstwy z palladu pomogą w produkcji wodoru

    Naukowcy opracowali nowy rodzaj katalizatora, który oparty jest na palladzie, zamiast na drogiej platynie. Ma pozwolić na dużo tańszą produkcję wodoru uznawanego za jedno z paliw przyszłości.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Politechnika Śląska uruchamia w Rybniku projekt dotyczący OZE i wodoru

    Politechnika Śląska przy unijnym wsparciu uruchamia w Rybniku projekt dotyczący badań technologii odnawialnych źródeł energii oraz wodorowych. Uczelnia chce m.in. zbudować doświadczalny dom jednorodzinny oraz wykorzystać mobilne laboratorium diagnostyki paneli fotowoltaicznych.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Gdańsk/ Naukowcy z PG i UMK szukają sposobu na tani "zielony wodór"

    Dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie opracowywać innowacyjny sposób syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków w celu produkcji "zielonego wodoru".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

    Międzynarodowy zespół naukowców określił, że w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc. Według nich tzw. gospodarka wodorowa będzie miała jednak kluczowe znaczenie w niektórych sektorach, np. transporcie.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera