Warszawa, 11.01.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. dr hab. Grzegorz Wrochna. PAP/Piotr Nowak

G. Wrochna: porozumienie POLSA i Axiom Space to krok ku zacieśnieniu współpracy

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i amerykańska firma Axiom Space podpisały porozumienie o współpracy. To kolejny krok ku zacieśnieniu współpracy z amerykańskim sektorem kosmicznym - powiedział PAP prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

  • 03.10.2024. Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa, 3 bm. Obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na m.in. testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST czy testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

    Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wybudowała w Bezmiechowej Centrum Obserwacyjne - na szczycie góry, gdzie znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stamtąd będzie śledzić sztuczne satelity krążące na orbicie wokół Ziemi. Centrum otwarto w czwartek.

  • Budynek Politechniki Łódzkiej, Adobe Stock
    Student

    Łódź/ Student z Łodzi w Radzie Studentów Polskiej Agencji Kosmicznej

    Maciej Szulczewski, student Politechniki Łódzkiej, został jednym z członków 30-osobowej rady naukowej przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. POLSA traktuje radę studentów jako ciało doradcze w dziedzinie badań i eksploracji kosmosu.

  • Fot. Adobe Stock

    Sejm/Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu POLSA z KPO

    Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zwiększenie budżetu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Prawie 17 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zostanie przeznaczone na rozwój wykorzystania danych satelitarnych.

  • Warszawa, 29.08.2023. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Josef Aschbacher. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Kosmos

    Szef ESA: wysyłanie człowieka w kosmos zawsze się opłaca

    Wysyłanie człowieka w kosmos zawsze się opłaca, bo roboty nigdy go nie zastąpią. Głos kraju, który wydaje więcej pieniędzy na dany program kosmiczny, liczy się bardziej w dyskusji. Jego życzenia są częściej spełniane – powiedział PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher.

  • 29.08.2023. Dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Josef Aschbacher (L) i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (P) podczas konferencji o polskim sektorze kosmicznym w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
    Technologia

    W. Buda: Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie

    Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał.

  • Warszawa, 13.04.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna (mr) PAP/Piotr Nowak
    Technologia

    Prezes agencji kosmicznej: pieniądze inwestowane w rozwój branży kosmicznej to potrójny zysk

    Pieniądze inwestowane w rozwój branży kosmicznej przyniosą potrójny zysk - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Obecnie wkład Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosi ok. 350 mln euro na najbliższe 3 lata.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    POLSA: do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca

    Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że do końca dekady może rozpocząć pierwszą polską misję orbitalną wokół Księżyca. Chodzi o pojazd, który z orbity księżycowej poszukiwałby na Srebrnym Globie pewnych minerałów - powiedział PAP prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

  • Fot. materiały prasowe
    Kosmos

    Warszawa/ Szef NASA odwiedził Polską Agencję Kosmiczną

    O udziale Polski w kolejnych amerykańskich projektach rozmawiał w czwartek w Warszawie szef NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polskiej Agencji Kosmicznej. Spotkał się również ze studentami - uczestnikami zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge.

  • AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy, od lewej prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Jerzy Lis, Rektor AGH

    AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie o współpracy

    Wspólne projekty badawcze, konferencje naukowe, wzajemne wsparcie eksperckie, praktyki dla studentów w Polskiej Agencji Kosmicznej – to główne założenia porozumienia podpisanego w czwartek przez AGH w Krakowie i Polską Agencję Kosmiczną.

Najpopularniejsze

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

  • Badanie: cyberprzemoc lub cyberagresja dotyka co jedenastą nauczycielkę/ nauczyciela

  • Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?

  • Premier: w poniedziałek poinformujemy o decyzjach dot. ministra nauki

  • Polska Akademia Nauk chce stworzyć placówkę naukową w USA

  • Źródło: Adobe Stock

    Wściekły jak osa: jad tych owadów ewoluował, by skuteczniej razić różne zwierzęta

  • Copernicus: rok 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów

  • NASA: rok 2024 kolejnym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów

  • Sauna może być niebezpieczna, szczególnie bez nawodnienia

  • USA/ Podatek od napojów słodzonych cukrem wpłynął na zmianę postaw społecznych

Adobe Stock

Ekspert: dziś kliktywizm zastąpił aktywizm

Dla wielu ludzi już samo komentowanie postów, wpłacanie pieniędzy za pośrednictwem linków na stronach pomocowych, jest satysfakcjonującą aktywnością społeczną – powiedział PAP dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Nazwał to zjawisko "kliktywizmem".

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera