Fot. Adobe Stock

Nowa koncepcja tłumacząca zależność między wit. D a procesem starzenia się

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześnie sprzyja zdrowemu starzeniu się? Kluczem do wyjaśnienia mechanizmu może być powiązanie indywidualnej reakcji organizmu na witaminę D z immunokompetencją, czyli wysoką odpornością. Te zależności bada prof. Carsten Carlberg z IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

  • Adobe Stock
    Świat

    Utrata informacji epigenetycznej przyspiesza starzenie się, ale proces ten da się odwrócić

    Utrata informacji epigenetycznych bardziej niż zmiany w samym genomie przyspiesza proces starzenia organizmu. Procesy te są jednak odwracalne. Dzięki przeprogramowaniu epigenetycznemu można więc potencjalnie spowalniać lub napędzać związane z wiekim zmiany w organizmie - twierdzą naukowcy.

  • źródło: Adobe Stock
    Świat

    Tauryna może spowalniać proces starzenia się

    Przyjmowanie tauryny może pomóc w walce z wolnymi rodnikami, powodującymi stres oksydacyjny i przyspieszającymi starzenie się tkanek – informują naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii. Korzyści i ryzyka związane z przyjmowaniem tauryny są wciąż badane, więc odradzają zażywanie suplementów bez konsultacji z lekarzem.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Naukowcy UG zbadają, czy COVID-19 przyspiesza proces starzenia

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m.in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka, czy przyspiesza proces starzenia i jakie zmiany neuropsychologiczne mogą pojawić się po przebyciu tej choroby.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Brak wsparcia ze strony rodziców przyspiesza starzenie się

    Rodzice, którzy nie dają swoim pociechom ciepła i wsparcia, mogą przyczyniać się do ich wczesnego starzenia się w przyszłości - informują naukowcy, których wnioski publikuje "ScienceDirect".

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Naukowcy: niesporczaki nie starzeją się w stanie ekstremalnego odwodnienia

    Wrotki, nicienie i niesporczaki to bezkręgowce, u których zatrzymanie lub ekstremalne spowolnienie procesu starzenia zachodzi w stanie anhydrobiozy, czyli obniżenia aktywności życiowej wskutek braku wody. Zrozumienie ich strategii życiowych może mieć kluczowe znaczenie dla medycyny, biotechnologii czy astrobiologii – uważają naukowcy.

  • Świat

    Białko z mitochondriów kluczowe w procesie starzenia się

    Anhydraza węglanowa, białko zlokalizowane w mitochondriach neuronów, może stać się celem leków spowalniających procesy starzenia się, w tym procesy neurodegeneracyjne - informują brytyjscy badacze na łamach pisma "Ageing".

  • Świat

    Granat zdradza tajemnicę młodości

    Szwajcarscy naukowcy zidentyfikowali związek, dzięki któremu granat spowalnia proces starzenia się. Wyniki ich badań publikuje pismo "Nature Medicine".

  • Río Maniqui z lotu ptaka. Źródło: Agnieszka i Piotr Sorokowscy
    Człowiek

    Seniorzy okiem Indian, Amerykanów i Polaków

    Indianie Tsimane z Boliwii uważają, że osoby starsze mają pamięć nie gorszą od młodych, i szybko uczą się nowości. My o wiele rzadziej patrzymy w ten sposób na seniorów - zauważają naukowcy z Polski i USA po badaniu społeczności tradycyjnej i zachodniej.

  • Fot. Fotolia

    Poznać wiek przestępcy po jego DNA

    Badając krew czy ślinę z miejsca przestępstwa, można już ustalić płeć poszukiwanego, a nawet kolor jego oczu lub włosów. Jednak naukowcy z Warszawy są już blisko opracowania testu kryminalistycznego, który pozwoli tylko dzięki badaniom DNA ustalić czyjś wiek.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

 Fot. Marcin Przybyła

Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

Kiedy dokładnie Homo sapiens dotarł na tereny Azji Centralnej? Jakie były jego relacje z neandertalczykami i denisowianami? Aby odpowiedzieć na te pytania, zespół dr hab. Małgorzaty Kot z UW poszuka śladów życia prehistorycznych ludzi w wysokogórskich jaskiniach Azji Centralnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera