Brak wsparcia ze strony rodziców przyspiesza starzenie się

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rodzice, którzy nie dają swoim pociechom ciepła i wsparcia, mogą przyczyniać się do ich wczesnego starzenia się w przyszłości - informują naukowcy, których wnioski publikuje "ScienceDirect".

Naukowcy z Loma Linda University w Stanach Zjednoczonych wykazali, że stres z dzieciństwa wpływa na skracanie się telomerów, czyli zakończeń chromosomów, które chronią przed uszkodzeniami. Jest to oznaka przyspieszonego procesu starzenia się komórek i zwiększonego ryzyka chorób. Telomery skracają się z każdym podziałem komórkowym.

Analizowano dane pozyskane od 199 osób, które dostarczyły informacji na temat swoich rodziców oraz stosowanego przez nich stylu wychowania. Okazało się, że u osób, które uznały styl wychowania stosowany przez matkę za chłodny, telomery były średnio o 25 proc. krótsze niż u osób, które uznały, że podejście ich matek było ciepłe. Styl wychowania praktykowany przez ojca miał podobny wpływ, jednak znacznie mniejszy.

Pod uwagę wzięto także wykształcenie i wskaźnik masy ciała (BMI). Styl wychowania miał największy wpływ na osoby z niższym poziomem wykształcenia i z nadwagą lub otyłością. Sugeruje to, że wykształcenie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała mogą stanowić czynniki przeciwdziałające przyspieszonemu starzeniu się komórek.

"Telomery nazywane są zegarem genetycznym. Z powodu podwyższonego stresu we wczesnym dzieciństwie telomery ulegają skróceniu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych, a także przedwczesnego zgonu. Sposób, w jaki jesteśmy wychowywani zdaje się przeplatać się z naszymi genetycznymi predyspozycjami" - komentuje dr Raymond Knutsen, autor badań.(PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera