Posiadanie dzieci sprawia, że kobiece telomery wydają się o 11 lat starsze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety, które rodziły, mają krótsze telomery w porównaniu do kobiet, które nigdy nie doświadczyły porodu - wykazały ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z George Mason University w Fairfax (USA).

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Human Reproduction” (https://academic.oup.com/humrep/advance-article-abstract/doi/10.1093/humrep/dey024/4858327?redirectedFrom=fulltext).

Telomery to końcowe odcinki DNA w naszych chromosomach. Stanowią rodzaj ochronnej czapeczki, która podczas replikacji DNA ochrania wewnętrzne regiony chromosomów, ale też skraca się z każdym podziałem komórki.

Długość telomerów od dawna wiązana jest z podatnością na różnorakie choroby oraz długością życia, jednak opisywane badanie jest pierwszym, które analizuje związek pomiędzy ich długością a posiadaniem dzieci.

Dr Anna Z. Pollack, główna autorka badania, wykazała, że telomery kobiet, które mają dzieci, są znacząco krótsze. „Tak, jakby należały do osoby o 11 lat starszej” - wyjaśnia Pollac.

Jak zaznacza, jest to niezwykle duża zmiana długości - większa niż ta, którą powoduje palenie papierosów czy otyłość.

„Nasze badanie miało charakter przekrojowy i dlatego nie jesteśmy w stanie określić przyczynowości omawianej zależności. W zbiorze danych brakowało informacji na temat czynników społecznych, stresu i stanu płodności badanych kobiet. Z tego powodu konieczne są dalsze badania na potwierdzenie naszej teorii - mówi dr Pollac. - Jednak uzyskane wyniki sugerują, że historia żywych narodzin może być związana z przyspieszonym starzeniem się komórek".(PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera