O nauce trzeba mówić w sposób ciekawy, opisywać nie tylko wyniki badań, ale i naukową kuchnię. Poza tym odkrywać wiedzę razem z odbiorcami i nie bać się dziennikarzy – to niektóre rady laureatów konkursu Popularyzator Nauki 2017 na upowszechnianie z sukcesem wiedzy naukowej.
Prof. Tadeusz Wibig, dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, portal "Nauka o klimacie", program "Astronarium" oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2017, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.
Już w poniedziałek 15 stycznia poznamy nazwiska osób i nazwy instytucji - zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki 2017. Laureaci otrzymają nagrody podczas uroczystej gali w Warszawie.
Rzetelna wiedza o muzyce jest potrzebna! - uważają twórcy czasopisma MEAKULTURA, które poświęcone jest jednocześnie historii muzyki, analizie współczesnego życia muzycznego, wymianie myśli, edukacji i krytyce...
Na popularnonaukowym blogu GMObiektywnie dr nauk rolniczych i biolog molekularny Wojciech Zalewski mierzy się z kontrowersjami wokół genetycznie modyfikowanych organizmów, szczególnie tych wykorzystywanych w rolnictwie. Tłumaczy, że żywność wyprodukowana z użyciem GMO może być korzystna dla zdrowia.
Patomorfologia nazywana jest jądrem współczesnej onkologii - mówi Paulina Łopatniuk, autorka bloga „Patolodzy na klatce”. Wiedzą i poczuciem humoru do bloga popularyzującego patomorfologię przyciągnęła 77,5 tys. obserwatorów.
Nie jest typowym dziennikarzem czy popularyzatorem. Zajmuję się komunikacją naukową - mówi o sobie Łukasz Badowski, który jest tegorocznym finalistą konkursu Popularyzator Nauki. Podkreśla, że stara się być jak najbardziej niezależny w swoich działaniach.
Każdy odcinek Astronarium, czyli popularnonaukowego programu na temat astronomii, ogląda do miliona osób. W grudniu wyemitowano pięćdziesiąty odcinek, ale jego twórca - Bogumił Radajewski - ma pomysły na co najmniej kilkadziesiąt kolejnych.
Stworzona dla pasjonatów nauki glutologia, witraże przedstawiające tkanki w powiększeniu, Arka Noego dla ginących gatunków, promocja ekologii i rozsądnego odżywiania – to tylko część oferty badaczy z Olsztyna, organizujących m.in. piknik „Nauka też Sztuka”.
Naszym celem jest popularyzacja wiedzy wśród mieszkańców małych miejscowości z obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, którzy często nie mają żadnej możliwości bezpośredniego kontaktu ze światem nauki – mówi PAP dr Tomasz Janecki.