Już w poniedziałek poznamy najlepszych Popularyzatorów Nauki 2017

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już w poniedziałek 15 stycznia poznamy nazwiska osób i nazwy instytucji - zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki 2017. Laureaci otrzymają nagrody podczas uroczystej gali w Warszawie.

Najlepsi popularyzatorzy zostaną wyłonieni spośród 23 finalistów, których sylwetki prezentowaliśmy od początku grudnia na stronie serwisu Nauka w Polsce. Przypominamy je:

Kategoria: Naukowiec

Katarzyna Książek

Joanna Stojer-Polańska

Tadeusz Wibig

Andrzej Katunin

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Kategoria: Animator

Dorota Wrońska

Marta Szmigiel

Jan Świerkowski

Mateusz Kęsy

Kategoria: Zespół

Pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM Lublin

Nauka o klimacie

KRON Mariana Kozłowska i Paweł Szorc

Akademia Ciekawych Myśli i Nauk

Kategoria: Instytucja

IFMSA

Almukantarat

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

IRZiBŻ PAN

Stacja Hydrobiologiczna IBD PAN w Mikołajkach

Kategoria: Media

Paulina Łopatniuk

Astronarium

Meakultura

Wojciech Zalewski

Łukasz Badowski

Do tegorocznej, 13. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 62 kandydatów. W pierwszym etapie głosowania członkowie Kapituły wyłonili 23 finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowiec (gdzie do finału zakwalifikowano pięć zgłoszeń), Instytucja, Media (po pięć zgłoszeń), Animator oraz Zespół (po cztery zgłoszenia).

Podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się 15 stycznia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zostaną ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę. Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2017. Jak co roku redakcja serwisu PAP - Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, decyduje Kapituła konkursu. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

W 2017 r. pierwszy etap oceny wniosków przeprowadziło jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki: dr Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego (popularyzator wiedzy przyrodniczej), dr Piotr Sułkowski - z Uniwersytetu Warszawskiego (znany z projektu "Zapytaj fizyka"), prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat, dr Magdalena Osial z Uniwersytetu Warszawskiego (autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku"), Michał Szydłowski (który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki), dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej, prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów").

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Filmowa relacja z rozstrzygnięcia XII edycji konkursu "Popularyzator Nauki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Dr hab. Sebastian Glatt. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Dr hab. Sebastian Glatt - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera