Popularyzacja wiedzy w krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Naszym celem jest popularyzacja wiedzy wśród mieszkańców małych miejscowości z obszaru Wielkich Jezior Mazurskich, którzy często nie mają żadnej możliwości bezpośredniego kontaktu ze światem nauki – mówi PAP dr Tomasz Janecki.

Dr Janecki jest kierownikiem Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Mikołajkach - jedynej instytucji naukowej prowadzącej na dużą skalę działalność edukacyjną i popularyzatorską w rejonie Mikołajek oraz całego obszaru Wielkich Jezior Mazurskich. Stacja jest finalistą (w kategorii Instytucja) XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Intensywną działalność edukacyjną i popularyzatorską, prowadzoną równolegle z działalnością badawczą, Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach rozpoczęła w 2014 r. We wcześniejszych latach jako instytucją naukowa była ukierunkowana głównie na prowadzenie badań naukowych z dziedziny ekologii i limnologii.

"Obecnie, korzystając z nowoczesnej infrastruktury laboratoryjnej, konferencyjnej oraz ekspozycyjnej, organizujemy bardzo wiele imprez edukacyjnych, popularyzujących nauki biologiczne głównie w dziedzinie: ekologii, hydrobiologii, neurobiologii oraz ekologii polarnej" – podkreślił kierownik Stacji dr Tomasz Janecki.

Stacja swoje imprezy kieruje do społeczności lokalnej, która w tym regionie często nie ma żadnej możliwości bezpośredniego kontaktu ze światem nauki. Jej pracownicy propagują naukę na polu szeroko rozumianej nowoczesnej biologii - od ekologii i hydrobiologii, poprzez etologię, biologię molekularną, neurobiologię aż po ekologię polarną.

Pracownicy stacji organizują cykliczne lub okazjonalne, otwarte i bezpłatne, imprezy edukacyjne w różnych formułach. Jak np. Festiwal Nauki w Mikołajkach, organizowany wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, wiosenne pikniki i tzw. majówki ekologiczne, pokazy filmowe, Wakacyjne Dni Mózgu, Dzień Owadów Wodnych, warsztaty ekologiczne, pokazy, zajęcia terenowe czy lekcje wyjazdowe.

Adresatami tych spotkań są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z regionu. Na prośbę nauczycieli pracownicy Stacji przygotowują lekcje i prelekcje w szkołach Mikołajek, a także m.in. Mrągowa, Piszu, Rucianego – Nidy, Węgorzewa czy Giżycka.

Organizowane w Stacji imprezy kierowane są także do zielonych szkół odwiedzających Mazury, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nauczycieli biologii, a także turystów odwiedzających Mikołajki i Wielkie Jeziora Mazurskie. Naukowcy z Mikołajek nie zapominają o najmłodszym pokoleniu, przedszkolakach.

"Szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat naukowych podstaw otaczającego nas świata, zarówno w skali mikro - tj. neurobiologia, jak i makro - ekosystemy wodne i lądowe - to niezwykle ważna misja. Jednocześnie daje również nam ogromną satysfakcję" - zaznaczył dr Janecki.

O tym, jak bardzo potrzebny jest ten typ edukacji, żywej i ciekawej, z aktywnym udziałem uczestników – zdaniem szefa stacji – może świadczyć liczba uczestników organizowanych przez nich imprez. Festiwal Nauki w Mikołajkach zgromadził w 2016 r. ok. 250 osób. Od września 2014 roku stacja zorganizowała lub aktywnie uczestniczyła w 41 imprezach lub wydarzeniach edukacyjnych, w których łącznie udział wzięło niemal 2,5 tys. osób.

Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach jest również aktywna w Internecie; po każdym wydarzeniu widać rosnącą liczbę polubień na profilu społecznościowym, a filmowe relacje z imprez edukacyjnych umieszczane są na kanale YouTube.

Zdaniem dra Janeckiego działalność edukacyjna i popularyzatorska Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN wpisuje się w działania prowadzone w ramach projektu Naukobus, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik. "Celem projektu jest dotarcie do mieszkańców małych miejscowości z wiedzą i zdobyczami nauki. Taki sam cel przyświeca również naszej Stacji" - podkreślił dr Tomasz Janecki. (PAP)

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera