W sezonie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko wystąpienia bądź zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego – przypominają eksperci kampanii „Akcja kardioprotekcja”. Ich zdaniem ma to związek m.in. z narażeniem na niskie temperatury i z częstszym występowaniem infekcji.
COVID-19 to nie tylko choroba płuc, powoduje także uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, mięśnia sercowego i zwiększa ryzyko zakrzepicy - ostrzegają eksperci.
Wypijanie od 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie korzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia – wykazało badanie przeprowadzone wspólnie przez Instytut Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie.
„Zahamowanie jednego z białek, ważnego dla komórek śródbłonka, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tętniaka aorty brzusznej u myszy” – wynika z badań Aleksandry Kopacz z UJ. Wyniki analiz mają pomóc lepiej zrozumieć mechanizmy powstawania chorób układu krążenia, aby skuteczniej im zapobiegać.
Pokonanie czterech serii schodów (w sumie 60) w czasie poniżej 1,5 minuty wskazuje na dobry stan serca. Jeśli wynik jest gorszy, warto zgłosić się do lekarza - mówią naukowcy.
Substancje wydzielane przez niektóre bakterie jelitowe mogą prowadzić u starszych osób do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko chorób układu krążenia – czytamy na łamach „Journal of Physiology”.
Jeśli w średnim wieku masz optymalnie zdrowe serce, możesz żyć nawet 14 lat dłużej bez chorób układu krążenia w porównaniu z rówieśnikami, u których występuje jeden lub dwa czynniki chorób serca – wynika z najnowszych badań.