Nauka dla Społeczeństwa

28.01.2023
PL EN
12.12.2020 aktualizacja 12.12.2020

Stan układu krążenia można sprawdzić, wchodząc po schodach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokonanie czterech serii schodów (w sumie 60) w czasie poniżej 1,5 minuty wskazuje na dobry stan serca. Jeśli wynik jest gorszy, warto zgłosić się do lekarza - mówią naukowcy.

W czasie kongresu EACVI – Best of Imaging 2020 zorganizowanego przez European Society of Cardiology (ESC) naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w A Coruña przedstawili prosty test, którym można sprawdzić wydolność serca.

Polega on na wejściu po schodach i zmierzeniu czasu.

„Test schodkowy to prosta metoda sprawdzenia stanu serca. Jeśli pokonanie czterech serii schodów zajmie więcej niż półtorej minuty, zdrowie jest gorsze od optymalnego i dobrym pomysłem będzie konsultacja z lekarzem” - mówi autor badania dr Jesús Peteiro.

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 165 pacjentów z podejrzeniem lub ze stwierdzoną chorobą wieńcową.

Uczestnicy cierpieli na takie objawy, jak bóle w klatce piersiowej czy skrócony oddech w czasie wysiłku.

W czasie badania, w laboratoryjnych warunkach ćwiczyli na bieżni przy zwiększającym się stopniowo obciążeniu, aż do utraty sił.

Ich wydolność naukowcy dokładnie mierzyli i opisywali z pomocą punktów tzw. równoważnika metabolicznego (MET).

Po trwającym 15-20 minut odpoczynku uczestnicy starali się szybkim tempem, bez zatrzymywania, ale też bez biegu pokonać cztery serie (60) schodów.

Liczbę punktów MET uzyskanych w testach laboratoryjnych można było dokładnie skorelować z czasem wchodzenia po schodach.

Czas 40-45 sekund odpowiadał 9-10 punktom. Tymczasem według wcześniejszych badań 10 punktów MET oznacza niskie ryzyko śmierci (1 proc. lub mniej w ciągu roku i 10 proc. w czasie 10 lat).

Z kolei osoby, którym wejście zajęło 1,5 minuty lub dłużej osiągały mniej niż 8 punktów MET, co przekłada się na 1-4 proc. ryzyko śmierci w ciągu roku i 30 proc. w czasie 10 lat.

Dodatkowo naukowcy w czasie ćwiczeń badali serca ochotników z pomocą technik obrazowych.

W tym przypadku także znaleźli korelacje.

U 58 proc. pacjentów, którym pokonanie schodów zajęło 1,5 minuty lub dłużej wykryli zaburzoną funkcję serca.

Tymczasem wśród osób, które weszły na zadaną wysokość w czasie mniejszym niż 1,5 minuty, problemy z pracą serca wykryli u 32 proc.

„Chodziło o to, aby znaleźć prostą i niedrogą metodę oceny stanu serca. Może to pomóc lekarzom w wyborze pacjentów do bardziej złożonych testów” - podkreśla dr Peteiro.

Zdaniem badaczy związek między czasem wchodzenia po schodach a liczbą punktów MET w ogólnej populacji powinien być podobny, jak w przebadanej grupie ochotników z symptomami choroby.

Jednak ryzyko zgonu u zdrowych osób powinno być mniejsze, a diagnozowane zaburzenia pracy serca - rzadsze.

Więcej informacji na stronie:https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/202072

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023