Naukowcy przeanalizowali dwa lata obserwacji mikrofalowego promieniowania tła, wykonywanych przy pomocy South Pole Telescope na biegunie południowym. Nowe wyniki mają duże znaczenie dla modeli opisujących ewolucję Wszechświata - poinformował amerykański University of Chicago.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wyjaśnienia dotyczące planetoidy, która potencjalnie może zderzyć się z Księżycem w 2032 roku. ESA szykuje za kilka lat wystrzelenie teleskopu kosmicznego, który ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu takich zagrożeń.
W dysku okrążającym młodą gwiazdę Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy w historii swojego działania wykrył pozasłoneczną planetę. To najmniejsza planeta, jaką do tej pory udało się bezpośrednio sfotografować.
Pierwsze zdjęcia z Obserwatorium Very Rubin w Chile zaprezentowano w poniedziałek w Planetarium Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. To jedna z ponad 300 instytucji na świecie, które wzięły udział na żywo w globalnej premierze Rubin First Look.
Astronomowie wykryli aktywność w komecie C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein), największej, jaką znamy z komet Obłoku Oorta. O odkryciu poinformowało National Radio Asronomy Obsrervatory (NRAO).
Przedłużone oczekiwanie na wykonanie zadania na ogół osłabia zaangażowanie. Jednak jeśli zadanie jest ważne, jak w przypadku astronautów, a motywacja silna i zgodna z wartościami, to przeszkody - o ile nie nadmierne - mogą ją wzmocnić i pomóc w utrzymaniu skupienia - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z UJ.
Wokół młodej gwiazdy podobnej do Słońca naukowcy wykryli lód z wysoką zawartością półciężkiej wody. Jest to najnowsze odkrycie ogłoszone przez Holenderską Szkołę Badawczą Astronomii (NOVA). Wśród autorów publikacji z badań jest polski astronom.
Choć start załogi Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim wciąż jest przesuwany, lustrzana misja z analogowymi astronautami w Habitacie LunAres w Pile dobiega końca. Jest ona częścią eksperymentu "AstroMentalHealth" - jednego z 13 w ramach polskiej misji IGNIS.
W atmosferze oddalonej prawie o 17 mln lat świetlnych, gigantycznej planety YSES-1c astronomowie odkryli chmury złożone z krzemianów.