Fot. Fotolia

Eksperci: warto refundować kolejne szczepienia, wszystkie są opłacalne

Wszystkie szczepienia są efektywne kosztowo, dlatego warto je refundować z budżetu państwa – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie prof. Ron Dagan z centrum medycznego uniwersytetu w Beer Szewie w Izraelu.

  • Fot. Fotolia

    Sejm nie głosował nad projektem ws. kształcenia lekarzy wojskowych

    Z porządku piątkowych głosowań zdjęto punkt dotyczący większego wpływu ministra obrony narodowej na kształcenie wojskowych kadr medycznych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi i szerszą możliwość jego dofinansowywania.

  • Fot. Fotolia

    Sejm nie głosował nad projektem ws. kształcenia lekarzy wojskowych

    Z porządku piątkowych głosowań zdjęto punkt dotyczący większego wpływu ministra obrony narodowej na kształcenie wojskowych kadr medycznych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi i szerszą możliwość jego dofinansowywania.

  • Zdrowie

    Rektor GUM: pierwsi pacjenci nowego szpitala - w przyszłym roku

    W przyszłym roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej powinno przyjąć pierwszych pacjentów - przewiduje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że budowa w Gdańsku to jedna z priorytetowych inwestycji.

  • UKSW i WIM w ciągu dwóch lat utworzą Wydział Medyczny

    Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowy Instytut Medyczny w ciągu dwóch lat mają utworzyć w Warszawie Wydział Medyczny. List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek w siedzibie uczelni.

  • Gowin bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować płatnych studiów medycznych

    Szef resortu nauki, wicepremier Jaroslaw Gowin zadeklarował w poniedziałek, że w sprawie płatnych studiów medycznych "bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza żadnych rozwiązań forsować na siłę". Dodał, że minister Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji.

  • Gowin proponuje płatne studia medyczne; resort zdrowia - pomysł wymaga analiz

    Zdaniem wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne - studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Resort zdrowia poinformował PAP, że nie jest krytyczny wobec tej propozycji; wymaga ona analiz.

  • Klinikę "Budzik" dla dorosłych, pomagającą dorosłym pacjentom w śpiączce otwarto w kompleksie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 21.12.2016
    Zdrowie

    Klinika "Budzik dla dorosłych" otwarta, pierwszy pacjent już wybudzony

    Przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim otwarto w środę klinikę "Budzik dla dorosłych". Mimo braku kontraktu z NFZ klinika ma pod opieką dwie osoby, którym w ostatnim czasie wszczepiono stymulatory. Udało się też wybudzić innego chorego.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Białystok/ Pierwsza w kraju operacja dwóch zastawek serca

    Operację naprawy kilkunastoletniej, sztucznej zastawki mitralnej i wstawienia zastawki aortalnej serca przeprowadzili u 75-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To pierwsza taka operacja w Polsce.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Wracają staże podyplomowe lekarzy - prezydent podpisał ustawę

    Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty - zakłada ustawa podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Naukowcy przeanalizowali znaleziska z cmentarzyska Store Frigård na Bornholmie, np. kobiece „skandynawskie pasy” czy powszechne w regionie groty włóczni. Wskazują one, że lokalna społeczność odgrywała kluczową rolę w kontaktach ponadregionalnych oraz w dystrybucji towarów i ludności przez Bałtyk w epoce żelaza.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera