Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
09.05.2017 aktualizacja 09.05.2017

Rektor GUM: pierwsi pacjenci nowego szpitala - w przyszłym roku

W przyszłym roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej powinno przyjąć pierwszych pacjentów - przewiduje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że budowa w Gdańsku to jedna z priorytetowych inwestycji.

Minister Radziwiłł w poniedziałek wziął udział w uroczystości zakończenie etapu prac konstrukcyjnych Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślił, że budowa nowoczesnego szpitala w Gdańsku jest "jedną z priorytetowych wieloletnich inwestycji" realizowanych z budżetu państwa. "Warunki, w których obecnie uniwersytet medyczny funkcjonuje, nie są najlepsze, przede wszystkim z perspektywy pacjentów, którzy nie mają warunków, na jakie zasługują" - dodał.

Budowa CMN w przy ul. Smoluchowskiego Gdańsku odbywa się w dwóch etapach, do 2018 roku mają powstać trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 58 tys. metrów kwadratowych. Do roku 2020 ma powstać czwarty budynek o powierzchni prawie 32 tys. m kw. Koszt budowy wraz z wyposażeniem szpitala jest szacowany na 600 mln zł, z czego 594 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa. Tylko w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 120 mln zł. W siedmiokondygnacyjnym budynku mają powstać miejsca na prawie 700 łóżek.

Rektor GUM, prof. Marcin Gruchała podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość podkreślił, że inwestycja jest ważna i potrzebna zarówno mieszkańcom Pomorza, jak i dla uczelni. "Jest bardzo ważna z punktu widzenia pacjentów regionu, bo uniwersyteckie centrum kliniczne to kluczowy, wielospecjalistyczny szpital oferujący świadczenia na najwyższych poziomie" - argumentował. Dodał, że inwestycji potrzebuje też uczelnia. "W zakresie medycyny nie ma dobrej edukacji, dobrego kształcenia kadry bez dobrej, nowoczesnej infrastruktury" - podkreślił.

Rektor jest przekonany, że dzięki CMN uczelnia nie tylko utrzyma mocną pozycję naukową w kraju, lecz także będzie miała szansę stać się najlepszą uczelnią medyczną w kraju. "Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pacjenci, studenci i naukowcy przestąpią próg nowego szpitala" - powiedział prof. Gruchała.

Wyjaśnił, że w nowym budynku będą kliniki, głównie niezabiegowe, znajdujące się obecnie w starych budynkach, przede wszystkim kliniki internistyczne i kardiologiczne. W budynku będą też nowoczesne zabiegowe kliniki kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, mechanicznego wspomagania krążenia, transplantacji serca oraz położnicze i ginekologiczne. "Nasza ideą jest stworzenie dużego, wielospecjalistycznego szpitala uniwersyteckiego na bardzo wysokim poziomie, gdzie pacjent będzie mógł otrzymać kompleksową opiekę" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że obecnie na świecie nie tworzy się małych szpitali, ale duże, wielospecjalistyczne jednostki, gdzie w jednym miejscu można jak najszybciej postawić diagnozę.

Inwestycję realizuje Budemix SA. Prezes zarządu spółki Dariusz Blocher zaznaczył podczas konferencji, że firma jest "chyba największym budowniczym szpitali w Polsce". "Zrealizowaliśmy ponad 25 inwestycji, m.in. szpitale we Wrocławiu i w Białymstoku" - dodał. Wartość kontraktu w Gdańsku to 286 mln zł, a zgodnie z umową budowa ma się zakończyć do lipca 2018 roku. Inwestycja realizowana jest z miesięcznym wyprzedzeniem harmonogramu.

Drugi etap budowy rozpocznie się dopiero po wyburzeniu budynków, w których znajdują się kliniki, które przeprowadzą się do nowego obiektu. Całość ma być gotowa w 2020 roku.

Pełniący obowiązki dyrektora szpitala Jakub Kraszewski poinformował, że w ubiegłym roku w szpitalu hospitalizowanych było ponad 100 tys. pacjentów a ok. 260 tys. chorych przyjęto w przyszpitalnych przychodniach specjalistycznych.

Budowa CMN jest drugim etapem rozbudowy uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Gdańsku. W 2011 roku do użytku oddano nowoczesne Centrum Medycyny Inwazyjnej, w którym znajduje się 12 oddziałów zabiegowych i jednocześnie może być hospitalizowanych ponad 300 pacjentów. (PAP)

bls/ karo/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023