Uczelnie i instytucje

Gowin bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować płatnych studiów medycznych

Szef resortu nauki, wicepremier Jaroslaw Gowin zadeklarował w poniedziałek, że w sprawie płatnych studiów medycznych "bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza żadnych rozwiązań forsować na siłę". Dodał, że minister Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji.

"W Polsce brakuje lekarzy" - mówił w poniedziałek w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini k. Krakowa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany przez dziennikarzy o propozycję płatnych studiów medycznych. Zaznaczył, że proponuje płatne studia medyczne po to, aby Polacy mieli dostęp do dobrej opieki zdrowotnej.

Powiedział, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji. „Bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierzam żadnych rozwiązań forsować na siłę” – podkreślił Gowin i dodał: „Liczę, że jeżeli nie tą drogą, którą ja proponuję, to może jakąś inną drogą, zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia, uda się zapewnić Polakom dostęp do dobrej opieki zdrowotnej”.

Wicepremier ocenił, że koszt kształcenia jednego studenta medycyny to obecnie pół miliona złotych, ale wielu absolwentów po studiach wyjeżdża za granicę. „Trzeba się zapytać, czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo rzeczywiście powinno finansować kształcenie wielotysięcznych rzesz lekarzy dla najbogatszych krajów Europy i świata?” – mówił szef resortu nauki.

Temat odpłatności za studia medyczne Gowin poruszył w ubiegłym tygodniu, m.in. na antenie radia TOK FM i radiowej Trójki. Jak wówczas deklarował, student medycyny otrzymywałby jednak państwowe stypendium w pełni pokrywające koszty nauki, które po zakończeniu edukacji musiałby odpracować w Polsce (po kilku latach byłoby ono umarzane). Gdyby młody lekarz zdecydował się wyjechać za granicę, wówczas musiałby zwrócić koszt stypendium.

Jednak, jak wyjaśniała w miniony czwartek PAP rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada, "szukanie rozwiązań w tym zakresie należy do Ministerstwa Zdrowia". "To ono musiałoby wyjść z inicjatywą, przygotować rozwiązania i skonsultować je z nami" - powiedziała.

Wcześniej tego samego dnia rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że resort analizuje pomysł Gowina i zasięga opinii ekspertów. "Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów" - zaznaczyła.

Krytycznie do pomysłu odniósł się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W wydanym w ubiegły piątek oświadczeniu ocenił, że propozycja wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych jest "bezprawna" i "dyskryminująca jedną grupę społeczną, to jest studentów medycyny".

PAP - Nauka w Polsce

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera