Fot. Adobe Stock

W czwartek poznamy zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki 2020

W czwartek 21 stycznia o g. 10 poznamy laureatów konkursu Popularyzator Nauki. Ogłoszenie wyników odbędzie się w tym roku w formule online. Nagrody i wyróżnienia otrzymają uczeni, społecznicy, zespoły oraz instytucje, które w sposób wzorcowy przedstawiają wiedzę społeczeństwu.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Polskie gry inspirowane archeologią

    Dzięki współpracy archeologa i programisty świat dowiedział się o historii Grudziądza i VII-wiecznym cmentarzu! W darmowe polskie gry komputerowe Excavate! i Waterworks grano ponad milion razy. Wacław Kulczykowski i Mateusz Sokalszczuk są wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Małgorzata Makiewicz: fotografia uwrażliwia na piękno matematyki

    Matematyka posługuje się pojęciami abstrakcyjnymi, trudnymi do poznania za pomocą zmysłów. Dystans społeczny wobec matematyki zmniejszam dzięki fotografii. Ona nie tylko rozwija wyobraźnię, ale i uwrażliwia na widzialne i niewidzialne piękno matematyki, zachęca do własnej twórczości - mówi dr hab. Małgorzata Makiewicz.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Jerzy Jarosz - osobliwości fizyki, czyli po pierwsze eksperyment

    „Osobliwości Świata Fizyki” to wykłady z pokazami eksperymentów, które dr Jerzy Jarosz rozpoczął w 1983 roku i do dziś prowadzi dla ponad 12 tys. uczniów rocznie. Organizator festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, rzewodniczący Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki jest jednym z finalistów konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Medonet – o zdrowiu i medycynie na podstawie faktów

    Szerzenie wiedzy na temat szeroko pojętego zdrowia jest misją Medonetu – jednego z najdłużej funkcjonujących w Polsce serwisów typowo zdrowotnych. Publikowane tam treści są zgodne z zasadą Evidence Based Medicine, czyli medycyną opartą na faktach i dowodach.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Stowarzyszenie Demagog - pierwsza polska organizacja fact-checkingowa

    Stowarzyszenie Demagog to najstarsza w Polsce organizacja fact-checkingowa. Stowarzyszenie nie tylko weryfikuje informacje i stwierdzenia, o których jest głośno w debacie publicznej, ale i prowadzi w szkołach warsztaty wyjaśniające, jak działa metoda naukowa, jak myśleć krytycznie i jak być odpornym na dezinformację.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Hydropolis - wodny świat dla każdego

    Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw - podkreślają twórcy wrocławskiego centrum poświęconego wodzie. Goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.

  • Na zdjęciu Szymon Smentek. Fot. archiwum własne
    Popularyzacja

    Szymon Smentek – menadżer historii

    Stworzył przestrzeń do popularyzacji historii w Słupsku i regionie dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych Akademii Pomorskiej. „Obecnie ta samonapędzająca się +maszyna popularyzująca naukę+ działa już bez mojej ingerencji, wystarczyło ją tylko odpalić, bak już dawno był zatankowany do pełna" – mówi archiwista, bibliotekarz i historyk.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki 28.02.2020
    Popularyzacja

    Prof. Jezierski o Dolnośląskim Festiwalu Nauki: "rozmnożył się" na kilkanaście miast

    Dolnośląski Festiwal Nauki "rozmnożył się" już na kilkanaście miast. Jego przewagą nad mediami społecznościowymi jest to, że odbiorcy mają bezpośredni kontakt z naukowcami - powiedział PAP rektor UWr prof. Adam Jezierski. DFN otrzymał nagrodę główną w konkursie Popularyzator Nauki 2019.

  • Fot. PAP/ Paweł Wernicki 28.02.2020
    Popularyzacja

    Wojciech Glac: mózg nadal jest dla nas pełen zagadek

    Mózg jest tym narządem, którego nadal nie znamy najlepiej, ale szeroka publiczność bardzo się nim interesuje - powiedział Nauce w Polsce dr Wojciech Glac. Akademik otrzymał nagrodę Popularyzator Nauki 2019 w kategorii Naukowiec.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy

Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera