Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
18.12.2020 aktualizacja 22.12.2020

Medonet – o zdrowiu i medycynie na podstawie faktów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Szerzenie wiedzy na temat szeroko pojętego zdrowia jest misją Medonetu – jednego z najdłużej funkcjonujących w Polsce serwisów typowo zdrowotnych. Publikowane tam treści są zgodne z zasadą Evidence Based Medicine, czyli medycyną opartą na faktach i dowodach.

Medonet jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Media.

„Misją Medonetu jest szerzenie wiedzy i dostarczanie najświeższych informacji z zakresu medycyny i szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Pragniemy pokazywać największe współczesne problemy zdrowotne, uświadamiać, jak ważna jest profilaktyka zachorowań oraz doradzać, jak możemy żyć dłużej i zdrowiej. A wszystko to w przystępny sposób i na jak najwyższym poziomie merytorycznym. Wyjaśniamy, edukujemy, informujemy, radzimy” – mówi redaktor naczelna serwisu Anna Zimny-Zając.

Serwis – pod hasłem „Zdrowie w Twoich rękach!” – działa od 2010 r. i jest jednym z najdłużej funkcjonujących typowo zdrowotnych serwisów w Polsce. Treści przygotowywane są przez dziennikarzy medycznych z doświadczeniem (zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dziennikarze dla Zdrowia), lekarzy oraz ekspertów medycznych. Serwis współpracuje z polskimi towarzystwami medycznymi, fundacjami oraz organizacjami pacjenckimi.

„Hołdujemy zasadom Evidence Based Medicine (EBM), co oznacza, że publikowane przez nas informacje poparte są sprawdzoną wiedzą medyczną. Niezwykle ważne jest dla nas nie tylko publikowanie materiałów, które edukują naszych czytelników, ale także szerzenie wiedzy za pośrednictwem akcji czy kampanii edukacyjnych, w które także angażujemy się od momentu powstania serwisu” – podkreśla Zimny-Zając.

W serwisie każdego dnia publikowane są nowe materiały, które w przystępny sposób wyjaśniają często skomplikowane badania, doniesienia naukowe, procedury medyczne czy przyczyny chorób. Nie brak również wykresów, infografik czy materiałów wideo.

Flagowym projektem serwisu jest Narodowy Test Zdrowia Polaków. To ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny, mający na celu zwiększenie świadomości na temat stanu zdrowia i sposobów na jego poprawę. Jego najważniejszym elementem jest badanie obejmujące takie aspekty jak: stan zdrowia, chorobowość, profilaktyka zdrowotna, styl życia, korzystanie z opieki zdrowotnej.

„W tegorocznej edycji badanie wypełniło ponad 400 tys. osób, czyniąc go największym badaniem zdrowia w polskim internecie (wg dostępnych publikacji), a cała akcja zaangażowała około miliona użytkowników” – podkreśla Zimny-Zając.

Każdy z respondentów poznał swój Indeks Zdrowia oraz otrzymał spersonalizowane rekomendacje dotyczące stanu zdrowia. Ankieta oraz rekomendacje zostały przygotowane przez redakcję Medonetu, z merytorycznym wsparciem Rady Naukowej Narodowego Testu Zdrowia Polaków. Następnie na podstawie danych otrzymanych w badaniu Medonet przygotował ogólny raport na temat stanu zdrowia Polaków w 2020 r. Projekt został objęty honorowym patronatem prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Wśród innych popularyzatorskich przedsięwzięć serwisu wymienić można program „Sprawdzam!”, czyli edukacyjny cykl wideo, w którym podejmowana jest tematyka mitów i fake newsów dotyczących zdrowia.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, serwis dużą wagę przykłada do informacji na temat SARS-CoV-2 i COVID-19. W sekcji „Koronawirus – wszystko, co musisz wiedzieć” znaleźć można setki materiałów na ten temat. Medonet angażuje się również w akcję #ChronięSię!, której celem jest promowanie prozdrowotnych postaw i edukowanie, w jaki sposób chronić się przed koronawirusem, jak dbać o zdrowie w czasie pandemii oraz wspierać odporność organizmu.

Ponadto Medonet wspiera proekologiczne działania m.in. publikując teksty na temat sposobów ochrony planety i ich wpływu na zdrowie.Strona serwisu to: www.medonet.pl.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022