W czwartek poznamy zwycięzców konkursu Popularyzator Nauki 2020

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W czwartek 21 stycznia o g. 10 poznamy laureatów konkursu Popularyzator Nauki. Ogłoszenie wyników odbędzie się w tym roku w formule online. Nagrody i wyróżnienia otrzymają uczeni, społecznicy, zespoły oraz instytucje, które w sposób wzorcowy przedstawiają wiedzę społeczeństwu.

Konkurs Popularyzator Nauki to najstarszy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Organizatorami konkursu są serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki (dawniej konkurs organizowany był we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Do 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się ok. 100 kandydatów. Spośród nich w dwuetapowym głosowaniu kapituła konkursu wybiera laureata Nagrody Głównej, a także przyznaje nagrody w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja i media. Może też przyznać dwa wyróżnienia. Z kolei redakcja serwisu Nauka w Polsce, jak co roku, przyznaje pozaregulaminową nagrodę im red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

Wyniki ogłoszone będą 21 stycznia o g. 10 w serwisie PAP - portalu Nauka w Polsce. Z powodu pandemii gala w tym roku nie mogła się odbyć. Podczas ogłoszenia wyników opublikowany będzie jednak film z wypowiedziami organizatorów konkursu oraz tegorocznych laureatów.

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z niektórych laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. W Jury znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki; prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej; Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie; dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku" oraz "Fluffy Science"; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, decyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik; red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia; dr hab. Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel redakcji serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Aby pokazać, jak ciekawa i różnorodna może być praca popularyzatorów, sylwetki wszystkich finalistów były systematycznie prezentowane w serwisie Nauka w Polsce. To pozwoliło czytelnikom poznać dokonania docenionych kandydatów; zobaczyć, na czym polegają świetne pomysły na popularyzację nauki i poznać sprawdzone, dobre praktyki.

"Część znana, część dopiero podbije świat, ale wszyscy wyjątkowi. Szkoda, że nie możemy nagrodzić wszystkich fantastycznych popularyzatorów" - mówi dr Magdalena Osial, członkini Jury konkursu.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 r.. Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera