Dzięki zbudowanej przez NASA sondzie Juno udało się po raz pierwszy zmierzyć na miejscu ilość tlenu w atmosferze Europy – jednego z największych księżyców Jowisza. Tlen to jeden z kluczowych pierwiastków dla życia.
Dzięki danym z automatycznej sondy kosmicznej Juno naukowcom udało się dokładniej zbadać wewnętrzną strukturę wiatrów w atmosferze Jowisza - poinformowała NASA.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała fotografię fragmentu atmosfery Jowisza, na którym widać zielony punkt w pobliżu północnego bieguna planety. To poświata od błyskawicy.
NASA udostępniła pierwsze zdjęcie nadesłane przez sondę Juno, wykonane w trakcie przelotu zaledwie 350 km od pokrytego lodem jowiszowego księżyca - Europy. Agencja czeka na kolejne zdjęcia i liczne dane naukowe.
NASA zaprezentowała zdjęcia cyklonów nad biegunami Jowisza. Ukazały się też wyniki badań pomiarów grawitacyjnych z sondy Juno wskazujące, że wiatry w atmosferze Jowisza występują w niej bardzo głęboko, nawet 3000 km w głąb.
Dane z amerykańskiej misji Juno pokazały, że Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego mocno różni się od opartych na wcześniejszych badaniach wizji astronomów. Wśród niespodzianek np. gigantyczne pole magnetyczne czy zaskakująca atmosfera planety.
Sonda Juno, która na początku lipca weszła na orbitę wokół największej planety Układu Słonecznego - Jowisza, dokonała w sobotę pierwszego bliskiego przelotu nad górną warstwą jego atmosfery - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
NASA umieściła we wtorek sondę Juno na orbicie Jowisza. Sonda, która rozpoczęła swą misję prawie pięć lat temu, musiała wcześniej odpalić główny silnik, by spowolnić - podała Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA.
We wtorek o świcie naszego czasu uwaga świata skupi się na Jowiszu. W otaczającą go grubą, skłębioną warstwę chmur wedrze się zbudowana przez NASA sonda Juno. Wejdzie na jego orbitę, by przez rok robić zdjęcia największej planety Układu Słonecznego.