Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
24.06.2023 aktualizacja 24.06.2023

Sonda Juno sfotografowała zieloną poświatę od błyskawicy na Jowiszu

Wir wokół północnego bieguna Jowisza, na którym widać zielony punkt – błyskawicę. Obraz przetworzony na podstawie danych z sondy Juno. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS / przetworzenie obrazu: Kevin M. Gill Wir wokół północnego bieguna Jowisza, na którym widać zielony punkt – błyskawicę. Obraz przetworzony na podstawie danych z sondy Juno. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS / przetworzenie obrazu: Kevin M. Gill

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała fotografię fragmentu atmosfery Jowisza, na którym widać zielony punkt w pobliżu północnego bieguna planety. To poświata od błyskawicy.

NASA pokazała zdjęcie wykonane przez bezzałogową sondę kosmiczną Juno, które pokazuje fragment atmosfery Jowisza wokół północnego bieguna planety. Widać na nim wir wokół bieguna, a na jego obrzeżu zielony punkt. Naukowcy mówią, że to blask od jowiszowej błyskawicy.

Na Ziemi pioruny z błyskawicami wychodzą z chmur zawierających wodę i najczęściej występują w pobliżu równika. Natomiast na Jowiszu błyskawice występują także w chmurach zawierających wodny roztwór amoniaku i największą częstotliwość występowania mają przy biegunach.

W najbliższych miesiącach sonda kosmiczna będzie wielokrotnie zbliżać się do Jowisza, przelatując nad nocną stroną planety, co da instrumentom naukowych Juno więcej okazji na uwiecznienie błyskawic.

Zaprezentowane zdjęcie zielonej błyskawicy zostało wykonane 30 grudnia 202 roku, podczas 31 bliskiego przelotu obok Jowisza. W chwili uzyskiwania zdjęcia sonda znajdowała 32 tysiące kilometrów nad wierzchołkami jowiszowych chmur, na szerokości około 78 stopni.

Surowe dane z kamery JunoCam są dostępne publicznie. Miłośnik nauki Kevin M. Gill użył surowych danych z misji Juno do przetworzenia zaprezentowanego przez NASA obrazu, na którym widać błyskawicę.

Juno to amerykańska sonda kosmiczna, wystrzelona z Ziemi w 2011 roku, która w 2016 roku dotarła na orbitę wokół Jowisza, największej planety w Układzie Słonecznym. (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024