Sonda Juno zarejestrowała nowy wulkan na księżycu Jowisza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zdjęcia wykonane przez badającą system Jowisza sondę NASA Juno pokazały młody wulkan na księżycu Io, położony na południe od równika. Wszystko wskazuje, że powstał po 1997 roku.

Na pierwszych od 25 lat wykonanych z bliska fotografiach księżyca Jowisza Io widać młody wulkan z licznymi strumieniami lawy i pochodzącym z niego materiałem pokrywającym powierzchnię o rozmiarach 180 na 180 km.

Fotografie wykonała działająca na pokładzie sondy Juno kamera JunoCam.

Wulkan położony jest na południe od równika, w niedużej od niego odległości. Chociaż Io jest pokryty aktywnymi wulkanami, zdjęcia wykonane podczas misji Galileo w 1997 roku nie pokazały wulkanu w tym konkretnym rejonie. Widać było w tym miejscu spokojną powierzchnię.

„Nasze najnowsze zdjęcia wykonane przez instrument JunoCam pokazują wiele zmian na Io, w tym dużą, złożoną strukturę wulkaniczną, która jak się wydaje, powstała po 1997 roku” – mówi Michael Ravine, kierownik ds. zaawansowanych projektów zaawansowanych w Malin Space Science Systems, gdzie powstała JunoCam.

Wschodnia strona wulkanu jest zabarwiona na czerwono z powodu siarki, która została wyrzucona przez wulkan w kosmos i spadła z powrotem na powierzchnię Io.

Po stronie zachodniej widać natomiast dwa ciemne strumienie lawy, z których każdy płynie na długości około stu kilometrów.

W najdalszym punkcie płynącej lawy, gdzie zaczęła się ona gromadzić, ciepło spowodowało odparowanie zamarzniętego materiału na powierzchni księżyca, tworząc dwa nakładające się na siebie okrągłe, szare pola.

Najlepsze zdjęcie tej struktury położonej na wschód od innego wulkanu o nazwie Kanehekili, zostało wykonane z odległości 2530 kilometrów, w skali 1,7 kilometra na piksel.

Zdjęcia zostały przy tym wykonane po nocnej stronie Io, z oświetleniem pochodzącym wyłącznie od Jowisza. Zrobiono je w czasie jednego z trzech ostatnich przelotów obok Io, które miały miejsce w 2023 i 2024 roku.

JunoCam zaobserwowała łącznie dziewięć pióropuszy związanych z aktywnymi wulkanami, a także inne zmiany, takie jak nowe przepływy lawy czy osady powierzchniowe.

Surowe dane są publicznie udostępniane na stronie misji (missionjuno.swri.edu), dzięki czemu każdy może zająć się przetwarzaniem ich na zdjęcia.

„Zdjęcia pochodzące z JunoCam są tworzone przez ludzi z różnych środowisk, co daje każdemu szansę dołączenia do naszego zespołu naukowego i dzielenia ekscytacji związanej z eksploracją kosmosu” – podkreśla Scott Bolton, główny naukowiec misji Juno.

Fotografie nowego wulkanu zostały zaprezentowane w czasie Europlanet Science Congress (EPSC).

Więcej informacji o misji i zdjęcia można znaleźć tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozprzestrzenia się nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Rząd: liczba 100-latków rośnie nieprzerwanie od 54 lat; jest ich już ponad 95 tys.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera