European XFEL wyemitował pierwszą wiązkę światła laserowego

Urządzenie European XFEL w Hamburgu wyemitowało pierwszą wiązkę światła laserowego - poinformowało w czwartek konsorcjum XFEL. To milowy krok do pełnego uruchomienia aparatury, planowanego na wrzesień 2017 roku.

  • Technologia

    W Hamburgu rozpoczął się rozruch lasera European XFEL

    W Hamburgu rozpoczęto proces uruchamiania lasera na swobodnych elektronach European-XFEL. W budowie tej najnowszej, wielkiej instalacji badawczej w Europie brali udział Polacy. "Jako pierwsi z ośmiu udziałowców wywiązali się ze swoich zobowiązań" - informuje resort nauki.

  • Technologia

    Nie tylko Wielki Zderzacz Hadronów - rzecz o akceleratorach cząstek

    Wielki Zderzacz Hadronów nie jest jedyną wielokilometrową potężną instalacją naukową, która wkopana jest głęboko w ziemię. W Niemczech powstaje właśnie kolejna - European XFEL. W obu naukowcy rozpędzają cząsteczki do prędkości bliskich światła. Jednak ich funkcja znacząco się różni - wyjaśnia z rozmowie z PAP dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) dr hab. inż. Krzysztof Kurek.

  • Technologia

    Polska zrealizowała niemal całość zobowiązań dot. budowy lasera XFEL

    Polska zrealizowała już 96 proc. wartości zobowiązań związanych z budową lasera European XFEL, jednej z największych instalacji badawczych na świecie. We wtorek niemiecki ośrodek DESY pod Hamburgiem i polskie NCBJ podpisały kolejną umowę dotyczącą tego projektu.

  • Fot. PAP/EPA DANIEL BOCKWOLDT 18.02.2015
    Technologia

    Przyszli polscy użytkownicy European XFEL spotkali się w Świerku

    Opracowanie nowych lekarstw czy filmowanie reakcji chemicznych - to niektóre z możliwości, jakie da budowany w Niemczech Europejski Laser na Swobodnych Elektronach (European XFEL). W badaniach wezmą udział i polscy naukowcy. Spotkali się oni we wtorek w Świerku.

  • Rys. Fotolia
    Technologia

    Pierwsze elektrony w laserze European XFEL

    Pierwszą wiązkę elektronów udało się w grudniu otrzymać w laserze European XFEL. To milowy krok w budowie tego międzynarodowego centrum badawczego. Polska jest pełnoprawnym udziałowcem konsorcjum European XFEL (Eu-XFEL).

  • Technologia

    Kolejne elementy z Polski trafiły do gigalasera pod Hamburgiem

    Wyprodukowane w Polsce elementy trafiły do największego w Europie lasera na swobodnych elektronach. Do ośrodka naukowego DESY pod Hamburgiem przekazano kolejną dostawę polskich specjalistycznych urządzeń.

  • Mroźne testy części gigalasera w urządzeniach z Polski

    Na Politechnice Wrocławskiej opracowano wielkie kriostaty. W nich w temperaturze bliskiej zera absolutnego testowane będą setki elementów kluczowych do funkcjonowania ogromnego europejskiego lasera na wolnych elektronach E-XFEL.

  • Technologia

    Urządzenia z Polski uruchomione w europejskim gigalaserze

    W budowanym pod Hamburgiem największym europejskim laserze XFEL (X-ray Free Elektron Laser) uruchomiono w czwartek urządzenia zbudowane w Polsce. Dzięki nim można będzie prowadzić badania w temperaturach bliskich zeru absolutnemu.

  • Foto: Fotolia
    Technologia

    Pierwszy polski kriostat dla wielkiego lasera dotarł do Niemiec

    Zaawansowany polski kriostat dotarł do ośrodka badawczego na północy Niemiec. Posłuży do testowania kluczowych elementów największego europejskiego lasera na swobodnych elektronach, XFEL - poinformowało PAP Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Najpopularniejsze

  • 16.04.2025.  Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (L) i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher (P) podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

  • "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Chiny/ Załoga misji Shenzhou-20 dotarła na stację kosmiczną

  • Google tworzy tłumacza języka delfinów

Fot. materiały prasowe

Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Jak tkanki miękkie astronautów adaptują się do warunków kosmicznych i zmian wynikających z procesu przygotowywania się do misji? Sprawdzą to polscy badacze w ramach eksperymentu podczas misji IGNIS. Diagnostyka odbywa się przy użyciu AI.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera