Fot. Adobe Stock

Wirusy mają wpływ na magazynowanie węgla w glebie

Bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie, mają znaczący wpływ na magazynowanie węgla w glebie – informuje pismo „Global Change Biology”

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Tlen i węgiel uciekają z Wenus

    Sonda kosmiczna BepiColombo wykryła, że z jednego z obszarów magnetosfery na Wenus w przestrzeń kosmiczną uciekają tlen i węgiel, co opisano w „Nature Astronomy”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

    Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Lasy wielogatunkowe pochłaniają węgiel 70 proc. bardziej wydajnie, niż drzewne monokultury

    Lasy wielogatunkowe magazynują węgiel w swojej nadziemnej biomasie nawet o 70 procent bardziej wydajnie, niż monokultury. Najlepszy wynik dają lasy złożone z czterech gatunków - ocenili naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Katowicki GIG z sukcesem przetestował magazynowanie CO2 w pokładach węgla

    W ramach międzynarodowego projektu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach z sukcesem przetestowali możliwości magazynowania dwutlenku węgla w pokładach węgla z wykorzystaniem do tego celu poziomych odwiertów. Technologia jest przyszłościowa – oceniają realizatorzy projektu.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Cieplejsza gleba magazynuje mniej węgla

    Nowe badania wskazują, że pod wpływem globalnego ocieplenia gleby na całym świecie, które magazynują węgiel, będą go uwalniać - informuje "Nature Communications".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Węgiel brunatny kontra wirusy

    Substancje obecne w węglu brunatnym mogą pomóc w zwalczaniu wirusów kleszczowego zapalenia mózgu – informuje pismo „Scientific Reports”.

  • Cyklokarbon - nowa odmiana alotropowa węgla opisana w "Science". Ilustracja przygotowana na podstawie obrazu z mikroskopu sił atomowych (AFM), na którym zaznaczono strukturę związku. Fot: IBM Research

    Diament, grafen, grafit, fulereny i... cyklokarbon! Zaobserwowano nową odmianę węgla

    Podręczniki do aktualizacji? Diament, grafen, grafit, fulereny (a także nanorurki) nie są już jedynymi znanymi odmianami węgla! Zaobserwowano węgiel w kolejnej postaci: to cyklokarbon - atomowej wielkości węglowy pierścień. Odkrycie odnotowane w "Science" jest zasługą m.in. Polaka.

  • Fot. Fotolia

    Fiordy - kombajny globalnego cyklu węgla

    Znane z urody i malowniczości fiordy to jedne z ekosystemów, które najwydajniej gromadzą węgiel, przez co biorą udział w procesach regulacyjnych klimatu Ziemi. Wyniki badań poświęconych temu mechanizmowi przedstawiło "Nature Geoscience".

  • Fot.: Rozdrobnione płytki, karbonizat i węgiel aktywny z nich uzyskiwany. Źródło: Prof. Jerzy Choma
    Technologia

    Drugie, niezwykle "aktywne" życie płyt CD i DVD

    Plastik m.in. z zużytych płyt CD i DVD można przetwarzać w węgiel aktywny - wykazali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Węgiel aktywny jest o tyle atrakcyjnym materiałem, że można dzięki niemu np. gromadzić dwutlenek węgla lub zanieczyszczenia organiczne.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera