Fot. Adobe Stock

PPL i IOŚ mają współpracować by ograniczyć negatywny wpływ transportu lotniczego na środowisko

Polskie Porty Lotnicze i Instytut Ochrony Środowiska podpisały w czwartek list intencyjny ws. współpracy dotyczącej prośrodowiskowych działań badawczo-rozwojowych. Chodzi m.in. o prowadzenie badań nad wpływem transportu lotniczego i ograniczenia negatywnego jego oddziaływania na środowisko.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: rekompensaty dla pasażerów zmniejszyły średnie opóźnienia samolotów w UE

    Dzięki wprowadzeniu rekompensat dla pasażerów, średnie opóźnienia samolotów w UE zmniejszyły się o prawie 5 minut. To tylko pozornie mało - w całej Unii przez rok oznacza to oszczędność czasu równą ok. dziesięciu tysiącom lat - wynika z analiz badacza z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 proc. w latach 2019-2023

    Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 proc. między 2019 a 2023 rokiem, wynika z analizy opublikowanej w „Communications Earth & Environment”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Holenderscy naukowcy opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego

    Holenderscy naukowcy z politechniki w Delft (TU Delft) i ze startupu Elysian opracowali projekt pasażerskiego samolotu elektrycznego. Maszyna ma zabrać na pokład 90 osób, osiągnąć zasięg 800 km i zmniejszyć emisję CO2 oraz innych substancji o 90 proc. Pełnowymiarowy prototyp maszyny ma powstać do 2030 r.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Dodatkowa opłata za emisje węgla nie odstrasza podróżnych od zakupu biletu lotniczego

    Podróżujący samolotami są skłonni zapłacić więcej za bilet, jeśli nadwyżka będzie przeznaczona na kompensację emisji węgla z samolotów – pokazało nowe badanie kanadyjskich naukowców.

  • Fot. Fotolia

    Politechnika Śląska rozwija kształcenie kadr dla branży lotniczej

    Politechnika Śląska rozwija kształcenie kadr dla branży lotniczej. Obok kształcenia przyszłych mechaników obsługi, kontrolerów ruchu czy projektantów lotniczych, m.in. przygotowuje uruchomienie szkoły pilotów - w oparciu o rozbudowywane właśnie gliwickie lotnisko.

  • Koniec I etapu rozbudowy Ośrodka Kształcenia Lotniczego

    Politechnika Rzeszowska zakończyła w Jasionce koło Rzeszowa pierwszy etap rozbudowy swojego Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 40 mln zł.

  • We wtorek w Rzeszowie rozpocznie się Forum Innowacji

    Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje to hasło tegorocznego Forum Innowacji, które we wtorek rozpocznie się w Rzeszowie. Spotkanie, które powiązane jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, potrwa do środy.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera